Bazen bir sohbet ortamında, bazen ders anında düşüncelerinizin başka yerlerde kaybolduğunu hissettiğiniz oldu mu? Bence dürüst olalım her birimiz bu durumu sık sık yaşamaktayız. Zihnimizdeki düşünce yığını bizi yaşadığımız andan koparabilme gücüne sahip. Bu düşünceler bazen yapmamız gereken sorumluluklar ve onun getirdiği stres, bazen ise yaşadığımız olaylar sonucu oluşan duygu durumu olabiliyor. Anda kalmak bizler için zorlaşıyor. Algıyı tek bir yere toplayamamak zamanla büyük bir problem haline geliyor.

Araştırmalara göre dikkat dağınıklığını daha aza indirmemize katkı sağlayacak belli aktiviteler bulunuyor. Siz de bu problemi sık sık yaşıyorsanız deneyin ve gelişimi fark edin.

İlk olarak duygu kontrolü konusu. Yapmanız gereken bir iş için masanın başına oturduğunuz ve hazır olduğunuz anda sizi sinirlendiren bir mesaj aldığınızı varsayın. Bu hepimizin tüm dikkatini allak bullak eder ve bir anda aldığımız mesaj üzerine uzun ve hatta geçmişe de dönerek daha ayrıntılı bir düşünce bulutu içine düşeriz. Bir yandan da bu ruh halinin bizden çaldığı zamanın farkına vararak aksattığımız sorumlulukların sebep olduğu stresle savaşırız. Bu gerçekten çok zor bir süreç. Araştırmalara göre günlük tutmak, yaşadığımız duygu durumlarının üstesinden gelmemizi kolaylaştıran bir aktivite. Aslında çok kolay, sadece önünüze beyaz bir sayfa açın ve yazmaya başlayın. Düşünceler arasında boğulup saatlerce algınızı buradan koparamazken, yazı yazarsanız yazının sonunda kendinizi daha iyi hissedecek ve zaman kazanacaksınız.

İkinci yöntem ise günlük meditasyon. Birçok çalışma, meditasyonun stresi azalttığını gösteriyor. Zihin gürültülü bir yerdir ve meditasyon bu gürültüyü azaltmaya yardımcı olur. Peki bunu nasıl yapar? Meditasyon dikkatinizi tek bir noktaya toplar ve nefes alıp vermeye odaklanırsınız. Bu esnada zihin rahatlar, farklı seslerden arınmış olur. Dağınık zihin yerini daha sakin bir zihne bırakır.

Üçüncü yöntem ise en fazla yaptığımız bir hatayı azaltmaktan geçiyor. Gece geç saatlere kadar sosyal medya kullanımı. Özellikle uyku öncesi ekrana bakmak uyku kalitesini düşürüyor ve derin uykuya dalamamak, uyandığımızda yorgun hissetmemize sebep oluyor. Bir gün sonra devam eden uyku hali algılama seviyemizi ve dikkatimizi zayıflatıyor. Bu sebeple iyi ve derin bir uyku demek aynı zamanda daha kaliteli bir gün demek. Yatmadan bir saat önce tüm teknolojik cihazlardan uzaklaşmayı deneyin ve bu süre zarfında uyuyana kadar kitap veya kısa hikayeler okuyabilirsiniz.

Son olarak kendi deneyimlediğim ve bana çok iyi gelen yöntem spor yapmak. Kendi sağlığınız ve ruhsal sağlığınız için spor yapın. Bilimsel veriler gösteriyor ki spor yapmak, serotonin ve endorfin salgılanmasına sebep olarak daha enerjik ve mutlu hissetmemize sebep oluyor. Kendini iyi hisseden bir beden, iyi bir zihnin de anahtarı demek aslında. Bu nedenle kendinizi iyi hissetmeniz yaşam kalitenizi artırarak verimli gün geçirmenizi sağlıyor.

Spor anında sadece bedeninize odaklanın. Dikkati tek noktaya toplamak hem zihninizi rahatlatacak hem de egzersizi daha doğru şekilde yapmanıza sebep olacak. Zihnimizdeki düşünceleri ve yaşadığımız duyguları belki yönetemiyor olabiliriz ama bu düşünce ve hislerin bize ve hayatımıza etki etme gücünü yönetebiliriz. Hatta olumsuz bir durumu fırsata dahi çevirebiliriz. Farklı aktiviteler deneyerek kendinizi en zinde hissettiğiniz yöntemi bulun ve uygulamaya devam edin. Emin olun zamanla hayata bakışınızda, odaklanma gücünüzde bir farklılaşma olacak.

Size uygun zevkler ve hayat kalitenizi artıracak bu yöntemler ile daha sağlıklı beden ve zihne sahip olacaksınız.

Unutmayın yaşadığımız her an çok önemli, kendinize ve 24 saatinize hak ettiği değeri verin. Mutlu, verimli bir gün ve zinde bir zihin diliyorum.

Önerilen Dizi:

  • Chernobyl
  • Chernobyl, beş bölümlük sürükleyici olaylar karşısında dehşete düşeceğiniz bir dizi. Nükleer santral patlamasındaki olayları tüm gerçekleriyle ortaya koyarken bilim ile siyasetin üzücü çatışmasını da gözler önüne seriyor.
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir