Yeni Bir Dil Öğrenmenin Sırları

Yeni bir dil öğrenmek istiyor musun? Dünyada 1,5 milyar insan İngilizce, 1,3 milyar insan Çince, 270 milyon insan İspanyolca konuşuyor ve bu sırayı Hintçe izliyor. Senin öğrenmek istediğin dil hangisi? Belki de sıra dışı ve unutulmaya yüz tutmuş dillerin peşine düşmek istiyorsundur. Hatta çoktan yola çıkmış olabilirsin. Hangi dili öğrenmek istersen işte bu serüvende bilmen gereken püf noktalar var.

Bugüne kadar yeni bir dil öğrenmek için attığın adımlar nelerdi? Bir kursa gitmek, dil bilgisi kitabı satın almak, çeviri yapmak ya da bol bol kelime öğrenmek olabilir. Bu süreçte kafan karıştı pes ettin ya da yılmadın sonuna kadar gittin. Peki bir dil nasıl ve neden öğrenilmeli? Dil öğrenmek ne kadar kolay?

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin 10 Sebep

Yazar Paul Arden, “Ortada bir amaç varsa başarı için hiçbir sınır yoktur” diyor. Başarıya ulaşmak için benimseyebileceğin 10 sebebi senin için derledim. İşte onlar:

1- Yeni bir dil öğrenmek yeni fırsatları beraberinde getirir. İş piyasasında öne çıkma ve kariyerinde yükselme gibi imkanlar sunar. Dil öğrenmek hayalini kurduğun zirveye ulaşmak için bir basamak ve geleceğe yatırım yapmaktır. Wilhelm Reich, “bugün attığın her adım, senin yarınki yaşamındır” der.

2- Yeni bir dil öğrenmek yararlanabileceğin eğitim olanaklarını iki katına çıkarır. Başarılı ve yabancı kurum-kuruluşların eğitim programlarına katılabilir, vizyonunu genişletme olanağını elde edebilirsin. Staj programlarına başvurabilir, akademik başarılar ve eşsiz tecrübeler elde edebilirsin.

3- Daha büyük düşünmek, geleceğini şekillendirirken sınırlarından kurtulmak ister misin? Yeni bir dil öğrenmek kendine olan güvenini ve hayat kaliteni arttıracak. Kazandığın özgüvenle birlikte başarın katlanacak ve pozitif gelişmelerle çevreleneceksin. İş, eğitim ve sosyal hayatında yabancı dil biliyor olmanın meyvelerini toplayacaksın.

4- Dil bilmek Marshall McLuhan’ın deyimiyle küresel köy haline gelen 21. Yüzyıl dünyasında görünür olmanı sağlayacak niteliklerden biridir. O dili konuşan diğer insanlarla aranda görünmez bir bağ oluşturur. Milyonlarca insana kendi sesini duyurabilme gücünü kazanacaksın. Dünyayı değiştirecek fikirlerini, sanatının izlerini ve eşsiz çalışmalarını milyonlara ulaştırmak senin elinde olacak. Etki alanın küresel boyuta ulaşacak.

5- Öğrendiğin dilin kültürünü tanıyacak, yeni pratikleri keşfedeceksin. Öğrenmeye başladığın andan itibaren onun bir parçası olacak ve kendi dünyanın sınırlarını genişleteceksin. Senden kilometrelerce uzak olan milyonlarca insanla iletişime geçme fırsatın her zaman cebinde duracak.

6- Yeni bir dil öğrenmek yeni arkadaşlıklar ve yeni çevre demek. Öğrenme aşamasında birlikte pratik yaptığın kişilerle sıkı bağlar kurabilir, güzel dostluklar sürdürebilirsin.

7- İnsan kendi derdini anlatabilmenin özgürlüğünü yurt dışı seyahatlerinde anlıyor. Yeni bir dil öğrenmek seyahatlerde güvenliğini arttıran süper kahraman görevi görüyor. Gittiğin yerde yaşayacağın kültür şokunu daha hızlı atlatacak, uyum sağlayacaksın. Bu şekilde karşılaşacağın sorunları minimuma indirecek ve seyahatin tadını çıkaracaksın.

8- Hayran olduğun yazarların eserlerini orijinal dilinden okuyabileceksin. Sıkı takipçisi olduğun dizi ve filmleri çeviriye ihtiyaç duymadan izleyebileceksin.

9- İnsan beyni öğrenmeye aç bir öğrenci gibidir. Yeni bir dil öğrenmek de beyni besler. Yeni kelimeler, cümle yapıları ve düşünme faaliyetleriyle birlikte beynin daha aktif, canlı ve yenilenmiş hissedecek. Dil öğrenirken yaptığın beyin jimnastikleri yaratıcılığını arttıracak, anlama ve algılama yetini geliştirecek. Beynin yerinde saymayı bırakıp harekete geçecek.

10- Yeni bir dil öğrenmek domino taşı etkisi yaratır. Bir dili öğrenme sürecine girdiğinde başka bir dilin kapısı açılır. Zihnin dil öğrenme kodlarına aşinadır ve öğreneceğin üçüncü dili kavramak daha kolay hale gelir.

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Aşamaları

A- Ön yargılardan kurtul

Yeni bir dil öğrenmek için ne gereklidir? Yetenek, iyi hafıza, para veya yurt dışı imkanları mı? Eğer böyle düşünüyorsan yanılıyorsun. Bir dil öğrenmek yalnızca doğru planlama ve süreklilik gerektirir. Zannettiğinin aksine bu iki önemli noktayı hayata geçirmek sana yetenek, iyi hafıza, para ve yurt dışı imkanı getirir.

Kendine fısıldayıp durduğun ön yargılardan vazgeç. Bir dili öğrenmeye başladığında yorgun değil yenilenmiş hissedeceksin. Hatta öğrendiklerini sevdiklerine aktararak keyifli vakitler geçirebilirsin. Mesela neden bugün eve kocaman bir “Hola!” diyerek girmiyorsun?

Öğrenmeye başladığın dili konuşmaktan çekinme. Bu konuda donanımlı bulduğun kişilerle iletişime geçmek, onun bildiklerinden yararlanmak ve anlamadığın noktaları sormak gülünç değil. Mevlana’nın dediği gibi “Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından hiçbir şey kaybetmez.”

Koltuğunda otururken birdenbire mükemmel olmayacağını biliyorsun. Harekete geçmek tek çözüm. Merak et, araştır, öğren ve kullan.

B- Amaç belirle

Yazar Ali Suad, “Her gayesiz hareket bir şaşkınlıktır” diyor.

Yeni bir dil öğrenme sürecinde başarı gösterebilmek için amaç belirlemek motivasyonu artırır, düzenli çalışma için güdüler. Emeğini, enerjini ve zamanını ne için harcadığını bilmen hedefe odaklanmana ve onu on ikiden vurmana yardımcı olacak bir rehberdir.

Öğrenmek istediğin dilde hangi seviyeye ulaşmayı hedefliyorsun? Öğreneceğin dili seyahatinde mi kullanacaksın yoksa bilimsel makaleler mi yazacaksın? Belki de yalnızca günlük konuşma diline hakim olmak istiyorsun. Amacını belirlemeli, çalışma planını buna göre şekillendirmeli ve uygulamalısın. Aksi hali zaman, enerji ve para israfı olacaktır.

C- Yöntem belirle

Yeni bir dil öğrenmeye kaç dakikanı ayırabilirsin? Zihninin öğrenmeye en açık olduğu saat aralığı ve mekan hangisi?  Dil öğrenmeyi gerçekten istiyor musun?

 Yeni bir dil öğrenme esnasında planlı ve düzenli çalışmak en önemli aşamadır. Bunun için günlük rutinini göz önünde bulundurarak haftalık çalışma serini bozmayacağın planlar oluşturmalısın. Etkili çalışma planı oluşturmak bu açıdan kendini tanımaktan geçiyor. Çalışma programın usandırmayacak yoğunlukta, düzenli çalışmalarla devam etmelidir.

Karakter özellikleri, günlük işlerin miktarı, motivasyon düzeyi ve boş zaman süresi her birey için farklıdır. Senin için en etkili çalışma programını sadece sen hazırlayabilirsin. Eşit olan durum ise herkesin bir günde dil öğrenmeye ayırabilecek 15 dakikası olduğudur.

Benim en sevdiğim yöntem böl ve yönet taktiğidir.

Böl ve yönet taktiği yüzyıllar boyunca güçlü hükümdarların fetihleri için kullandığı bir yöntem olmuştur. Bu savaş taktiği yeni bir dili fethetmek konusunda da etkilidir. Peki bu nasıl oluyor?

Hedefini o dili tüm yönleriyle öğrenmek ve anadilin gibi konuşmak ise bu gerçekleşene kadar beynin başarısız olduğunu varsayacak. Her gün başarısız hissettiğini düşünsene. Motivasyondan eser kalır mıydı?

Fakat tam tersi olursa ne olur? Çalışma konularını parçalara bölüp günlük hedefler haline dönüştürürsen görevi tamamladığında beynin sana başarılı olduğunu bildirecek. Parçalara böldüğün her konuya bir tik attığında zafer kazanmış gibi hissedeceksin. Bu sayede o dili adım adım fethedeceksin.

D- Uygula

Yeni bir dil öğrenmek için amacını ve yöntemini belirlediysen sıra onu uygulamaya geldi.

Zig Ziglar, “Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin mükemmel olmak için başlamalısın” diyor. Öğrendiklerini pekiştirmek, yazmaya ve konuşmaya başlamak için mükemmel olmayı beklemek sence doğru mu? Mükemmel kime ve neye göre belirlenir? Birleşik Krallık’ın kraliçesi II. Elizabeth’in bile dil bilgisi hataları yaptığını biliyor musun?

Öğrendikçe pekiştirirsen pekiştirdikçe mükemmele yaklaşırsın. Öğrenme-uygulama kombinasyonunu eş zamanlı yürütmek bu noktada en etkili seçimdir.

D.1- Eğlenceli Aktiviteler

Çocuklar konuşmayı nasıl öğrenir? Çevresindekileri dinlerler, taklit ederler, denerler ve öğrenene kadar bu döngüyü tekrar ederler. Sen de öğrenmek istediğin dili konuşan kişileri bolca dinlemeli, taklit etmelisin. Bir nevi o dilin seslerine maruz kalmalısın. İlk etapta altyazılı diziler, filmler ve programlar izlemek maruz kalma aşamasının en eğlenceli yöntemidir.

Kelime bilgisi ve dil bilgisi yapılarını öğrenmek için dil kurslarına kaydolabilir veya çevrimiçi ders materyallerinden yararlanabilirsin. Bu aşamada öğrendiklerini her gün tekrar etmen kritik öneme sahip. Tekrar etmek kalıcı öğrenmenin aşamalarından biridir.

Kalıcı öğrenmenin diğer aşaması uygulamadır. Ehliyet almak isteyen bir sürücü olduğunu düşün. Trafiğe çıkman için tüm bilgiler sana verildi fakat hiç pratik yapmadın. Sence sınavı geçebilecek misin?

Uygulama aşamasında öğrendiğin teorik bilgileri yazarak ve konuşarak pekiştirmelisin. Peki ne yapabilirsin? Öğrendiğin dilde günlük yazabilir, gördüğün bir nesneyi tanımlayabilir, arkadaşlarından bahsedebilirsin. Bir televizyon programında aşçıymış gibi yemek yaparken tarif verebilirsin. İlgini çeken bir konuda topluluk önündeymiş gibi konuşabilirsin. Hatta aynada kendini övebilirsin. Kendi şovunun starı olabilir ve ışığını saçabilirsin.

Pratik mobil uygulamalardan da yararlanabilirsin. İşte onlardan birkaçı:

1- Voscreen

Voscreen hem mobil uygulamadan hem de arama motorundan ulaşabileceğin bir site. İngilizce öğrenmeye yönelik olup dinleme ve anlama becerisi kazandırmayı hedefler. Filmlerden kesitleri karşına getiren Voscreen’de diyalogları ne denli anladığını ölçebilirsin.

2- Ororo.tv

Ororo.tv ücretsiz İngilizce alt yazılı dizi izleyebileceğin bir platform. Alt yazıda bilmediğiniz bir kelimenin üzerine fare imlecini getirdiğinde Türkçe anlamını gösteriyor. Eğlenceli vakit geçirirken kelime bilgini geliştirebilirsin. Alternatif olarak opensubtitles.org önerebilirim.

3- Youtube

Youtube video içeriklerin bulunduğu dipsiz bir kuyu gibi. Öğrenmek istediğin dile dair videolar izleyebilir, şarkılar dinleyebilir hatta konu anlatımlarına ulaşabilirsin. İnternetin nimetlerinden biri.

4- Udemy

Udemy ücretli ve ücretsiz eğitim setlerine ulaşabileceğin sertifika programları içeriyor. Eğitim setleri içinde konu anlatımları, ödevler, ve ders notları bulunuyor. Sık aralıklarla çok uygun fiyatlara kaliteli eğitimlerden yararlanabilirsin.

5- Memrise, Duolingo, Busuu

Günlük kalıplar öğrenmek ve kelime alıştırmaları yapmak için idealler. Premium üyelik seçeneği olsa da ücretsiz kullanabileceğin özellikler oldukça eğlenceli ve öğretici. Farklı dil seçenekleri bulunuyor. Özellikle Memrise favorim.

6- Newsinlevels ve EaisyLang

Her ikisi de İngiliz dilinde okuma ve anlamaya yönelik pratik yapabileceğin siteler. News in levels’da seçeceğin seviyelere göre haberler okuyabilirsin. EasyLang’de kelimeler, diyaloglar ve alıştırmalar mevcut.

7- Freerice.com

Hem İngilizce kelime öğreneyim hem de dünyaya katkım olsun diyorsan bu siteyi ziyaret et. Doğru bildiğin her kelime bir kasede biriken pirinçler olarak şematize edilmekte. Çarpıcı yönü ise bu pirinçler Dünya Gıda Programı tarafından ihtiyacı olan kişilere dağıtılmaktadır.

8- Oxford 3000

Oxford 3000 İngilizce’de en sık kullanılan 3000 kelimeyi eklemiş. 5000 kelimelik versiyonu da bulunuyor. Dil bilgisi kısmına da göz atabilirsin.

Yeni bir dil öğrenmenin neden önemli olduğunu, aşamalarla öğrenme sürecini ve bu esnada öğrenirken eğleneceğin aktivitelerden bahsettim. Sen yeni bir dil öğrenirken neler yapıyorsun? Bana neler önerebilirsin? Kullandığın ve çok sevdiğin bir aplikasyon var mı? Yorumlarda bekliyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

Benzer Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklam

İnstagram

Popüler Gönderiler

Üniversite Tercihinin Kariyerinize Etkisi

Üniversiteye gittiğiniz okulun kişisel ve profesyonel yaşamınız üzerinde kalıcı bir etkisi olacaktır.Ayrıca üniversitenizin itibarının kariyerinizi iyi yönde etkileyeceği herkes tarafından bilinen bir...

EKİP LİDERLİĞİ

     Liderlik sözcüğünü halk ağzında düşündüğümüzde aslında ne kadar da havalı bir isim öyle değil mi? ‘’Lider, liderim…’’...

İLETİŞİMDE DOĞRU DÜŞÜNCE KENDİNİ BELLİ EDEN BİR ANAHTARDIR

ÖZET Herkes tarafından bilinmektedir ki; iletişim hayatımızın olmazsa olmaz tamamlayıcılarından biridir. İletişimin genel iki hattından söz etmek gerekirse; ilki...