Yeni bir dil öğrenmek sürekli gelişen ve yenilenen dünya da artık zorunluluk haline gelmiştir. Günümüzde yeni dil öğrenmek belki de eskiye göre daha kolaydır çünkü gelişen teknoloji ile çok daha fazla kaynağa ve bilgiye ulaşmaktayız. Bu yazıda ise yeni bir dili öğrenme yolculuğuna çıktığınız zamanlarda, dili öğrenirken hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarına yer vereceğiz.

  1. Müziğin Gücü

Öğrenmek istediğiniz dilde şarkılar dinlemek size öğreneceğiniz dile dair kulak dolgunluğu sağlayacaktır. Ayrıca şarkının sözlerini kendi dilinize çevirdiğinizde yeni kelimeleri daha kolay öğrenebileceksiniz. Bunların dışında, şarkı çaldığı sırada şarkının sözlerine bakmak şarkıdaki kelimelerin nasıl telaffuz edildiği konusunda da işinizi kolaylaştırabilir.

2. Kitap Okumak

Kitap okumak, her şeyde olduğu gibi yabancı dil öğrenirken de bizim için altın bir anahtar. Öğrenmek istediğiniz dile ait kolay seviye kitaplar okumak hem dil kalıplarını size aşina edecek, hem de kelime dağarcığınızı artıracaktır. Ayrıca çoğu insanın yaka silktiği gramer konusunda da kitaplar size çok yardımcı olacaktır.

3. Kendi Kendine Konuşmak

Yeni bir dili öğrenirken öğrendiğin kelimeleri, cümleleri ve kalıpları kendi kendinize konuşmak veya tekrar etmek, dili öğrenirken hem aksanını hem de öğrendiğin dile ne kadar hâkim olduğunu anlamak açısından kolaylık sağlayacaktır. Bu egzersizi yaparken, ses kaydı kullanıldığında ise yanlışların ve doğruların daha açık bir şekilde görünmesinde kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca sonradan ses kayıtlarını dinlemek unutulan kelimelerin veya cümle kalıplarının hatırlanmasını sağlayacaktır.

4. Telefon Dil Ayarlarını Değiştirmek

Telefonunuz dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirirseniz gündelik hayatta sık sık karşılaştığınız; örneğin ‘’arama, reddetme, mesaj…’’ gibi kelimelerin o dildeki karşılığını daha kolay öğrenebilirsiniz. Çünkü öğreneceğiniz dile sık sık maruz kalmanız öğrenmenizi hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

5.  Kelime Havuzu

Yeni öğrenmeye başlayacağınız dilin en çok kullanılan kelimelerini tespit edin. Bu kelimeleri tek tek tespit edip zamanınızı harcamanıza gerek yok. Birçok sitede her dilin kelimelerinin belirli olduğunu göreceksiniz. Bu belirlediğiniz kelimeleri, küçük bir kartın ön yüzüne kendi dilinizdeki, arka yüzüne ise öğreneceğiniz dildeki karşılığını yazın. Sonrasında bir kabın içine koyun ve günde en az 1-2 defa karıştırıp kartları çekin bu şekilde günden güne kelime haznenizi siz bile fark etmeden geliştirebilirsiniz.

6. Uyku Öncesi Pratik

Uyku, aktif çalışma hafızamızı temizler ve böylece öğrenme kapasitemizi artırmaktadır. Uyumadan önce pratik yapmak veya çalışmak öğrendiğiniz bilgileri beyninizin uzun süreli hafızasında depolanmasını sağlayabilir. Sonrasında aralıklı tekrarlama ile kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafıza arasındaki bağlantıyı geliştirdiğinizde çoğu şeyi hızlı ve doğru hatırlayabilmenizde yardımcı olur.

Yukarıda da bahsedildiği gibi yeni bir dil öğrenmenin birçok akılda kalıcı ve pratik yolları bulunmaktadır. Bir lisan bir insan diyoruz ve kendimiz geliştirmek için yeni bir dil öğrenmeye ilk adımlarımızı atıyoruz.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Kolay Yolu, Erişim Adresi https://edumag.net/galeri/yabanci-dil-ogrenmenin-10-kolay-yolu/

Yabancı Dil Öğrenmenin 7 Kolay Yolu, Erişim Adresi https://www.gnregitim.com/blog/yabanci-dil-ogrenmenin-7-kolay-yolu

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Verimli Teknoloji Kullanımı

Dünyamız teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün daha da değişiyor. Hemen hemen her alanda kullandığımız teknoloji ve teknolojik cihazlar…
Okumaya Devam Et!

Liderlik

Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluğu;…
Okumaya Devam Et!

Sağlıklı bir Yaşam için Motivasyon

Günümüzde sağlıklı yaşam daha fazla insan tarafından benimsenmeye başlanmış ve sağlıklı yaşamayı düzenli bir hale getirmek için çabalayan…