Zaman öldürmek yerine bir şeyler yapın. Çünkü zaman sizi öldürüyor.Paulo Coelho

Genellikle işlerimizi bir an önce halledip kendimize vakit kalması için çabalarız. Bazı durumlarda da bu işlerin yoğunluğu gözümüzde dağ gibi olur ve hangi işi ne zaman yetiştireceğimizi bilemediğimizden bilinçaltımız erteleme yoluna gider. Kontrolü yitirdiğimiz bazı zamanlarda, psikolojik olarak sıkışmış hissedebiliriz. Fakat bedenimiz, zihnimiz ile koordineli şekilde doğru zamanda hareket etmiş olursa verimli bir şekilde işlerimizi kısa bir sürede bitirebiliriz.

Birçoğumuz “Nasıl olacak bu iş?” der gibi. Hepimizin yaşamı ve saat algısı birbirimizden farklı olduğu kesin fakat bazı zaman dilimleri her insan için aynı etkide olmakta. Gelin sizlerle birlikte bilimsel araştırmalarla desteklenmiş olan günün saatlerine bir bakalım.

Saat 05.00-06.00: Vücutta kortizon salgılanmasıyla birlikte vücut uyanmaya başlar fakat beden zayıf noktadır ve bu yüzden spor önerilmez. Bu saat dilimleri sindirim sisteminin en iyi salgılandığı zaman dilimi olarak karışımıza çıkar. Metabolizmanın hareketlenmesiyle enerji ve protein üretilir. Güne başlamak için güzel bir saat dilimidir.

Saat 07.00-08.00: Nabız ve tansiyonun yükseldiği, damarların daralmaya başladığı saattir. Vücudun en dinç olduğu zamandır.

Saat 09.00-10.00: Verimlilik ve yaratıcılığın üst noktada olduğu, etkin bir çalışma performansı gösterilecek saat dilimidir. Beyindeki hücrelerin en aktif olduğu, vücut ısısının da bu dengeyi gözettiği zamanlardır.

Saat 11.00-12.00: Zihnin en hızlı çalıştığı saatlerdir ve sayısal işlemlerin kolaylıkla halledildiği zaman dilimidir. Vücut ve zihin hâlâ hızlıdır.

Saat 13.00-14.00: Vücudun ve zihnin formdan düştüğü, verimliliğin azaldığı saattir. Öğlen tüketilen yemeğin de etkisiyle tansiyon ve hormonların düştüğü bitkinlik hissedildiği anlardandır. Ayrıca bu saat diliminde birçok araştırma da şekerleme yapmanın öğle vaktinden sonra verimi daha çok arttıracağını da öneri olarak sunmuştur.

Saat 15.00: İnsan vücudunda endorfin, yani mutluluk hormonunun en çok salgılandığı saat dilimidir. Bu yüzden gün içindeki ikinci en verimli zaman yaşanır.

Saat 16.00-17.00: Organlarımız faaliyetlerini bu saat aralığında en üst düzeyde gerçekleştirir bundan dolayı en uygun spor yapma saatidir denilebilir. Buna ek, beyin-kas koordinasyonu da iyi olduğu saptanmıştır. Hatta bu saat diliminde genellikle olimpiyat rekorlarının kırıldığı kaydedilmiştir.

Saat 18.00-19.00: Tansiyon ve nabız yavaşladığından kişinin verimi de düşmeye başlar.

Saat 20.00-21.00-22.00: Bu saat aralığından sonra yemek yemenin kişide ağırlık yapacağı saatlerdir. Genel olarak verimliliğimizin bir diğer aşamasıdır.

Saat 23.00-00.00: Kişinin tansiyon ve ısısını düştüğü dinlenme zamanın geldiği saattir. Genellikle bu saatte dikkatin yavaşladığı gözlemlenmiştir.

Saat 01.00 ve 02.00: Vücut, günün yorgunluğunu iyice hissetmeye başladığı için refleksler ve görme yetileri zayıflamaktadır. Verimliliğin en az olduğu zamanlardır.

Saat 03.00-04.00: Melatonin hormonunun salgılanması yoğun olduğundan zihin tembelleşir ve karar verme yetisi zorlanmaya başlar.

Yukarıda bahsettiğimiz saatlerin yanı sıra günümüzün her saati bizim için farklılık gösterir. Genellikle verimliliğin en yüksek olduğu üç zamandan (09.00-12.00, 15.00-18.00, 20.00-22.30) birini yakalayamazsanız bile uyandıktan 90 dakika sonra kendinize göre en verimli olduğu saatinize geçmiş olduğunuzu unutmayın.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

https://www.cnnturk.com/2010/saglik/07/21/iste.vucut.saati.neyi.ne.zaman.yapmali/584211.1/index.html

https://www.okyanuskoleji.k12.tr/blog/oku/vucudun-biyolojik-saati-nedir-420/

http://www.gazetevatan.com/vucudumuz-hangi-saatte-ne-yapiyor–789092-pazar-vatan/

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_5062.htm

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

GÜLÜMSEMENİN GÜCÜ

“Gülümse, kalbin ağrıyor olsa da. Sadece gülümsersen, hayatın hala değerli olduğunu göreceksin.” Nat King Cole Neden gülümseriz? Planlamadan…
Okumaya Devam Et!

Sevginin Beş Dili

İnsanların günümüzde karşılaştığı en yaygın ilişki sorunlarından biri, sevgiyi bir başkasınadolaylı ve doğrudan bir şekilde ifade etmektir. Neredeyse…