İsminiz ve bölümünüz nedir?

🗨 Ben, Beyza Alkış. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiyim.

Neden Kocaeli Üniversitesi’ni seçtiniz?

🗨 Girmiş olduğum sıralama aralığındaki diğer üniversitelere kıyasla hem sosyal hem de akademik yönden daha iyi  olduğunu düşündüğüm için bu üniversiteyi tercih ettim. Benim için en belirleyici cezbedici unsur, okulun akredite olması ve Harvard Üniversitesi ile proje anlaşması olmasıydı.

Üniversitenin yerleşkesi, konumu nasıl? Üniversitenin ulaşım imkanları nelerdir?

🗨 Henüz kampüse gitme imkanım olmadı ancak okulumuzun tepede kaldığını biliyorum. Genellikle kampüse ulaşım olarak otobüs kullanıldığını öğrendim. Tıp fakültesi için belirtmem gerekirse diğer fakültelerle aynı tepede ancak aralarında biraz mesafe var diyebilirim, hastane ise fakülteye yakın konumda bulunmakta. Ulaşım imkanlarına ek ücretli servisler de var. (İstanbul – Kocaeli arasına da servisler bulunuyor. İstanbul için servis ücreti 700 Tl civarında olduğunu biliyorum.)

Kocaeli sizce öğrenci dostu bir şehir mi?

🗨 Üst dönemler ve çevremden duyduğum kadarıyla, evet. Özellikle İzmit‘in öğrenci dostu olduğunu duydum.

Barınma olanakları nasıl? Kampüs içi yurt var mı? Öğrenciler barınma olanaklarından daha çok hangisini kullanıyor?

🗨 Bildiğim kadarıyla kampüs içi yurt yok ancak okula yakın kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek şekilde devlet yurtları var. Özel yurtlarla ilgili bir bilgim yok. Onun dışında öğrenciler, evde kalmayı tercih edebiliyorlar.

Üniversitenin yurt dışı staj / öğrenci değişim programı gibi imkanları var mı?

🗨 Yurtiçi stajları için Farabi, yurtdışı stajları için Erasmus staj hareketliliği; yurtdışı öğrenci değişimleri için Erasmus öğrenim hareketliliği programları var. Erasmus staj hareketliliğinde staj yapmak istediğiniz okullarla kendiniz iletişime geçip kabul mektubu almanız gerekiyor, bu nedenle staj hareketliliğinde ülke kısıtlaması yok, okulunuzun diğer bir okulla anlaşması olması şart değil. Ancak Erasmus öğrenim hareketliliğinde okulunuzun anlaşmasının olduğu okulları tercih edebiliyorsunuz, bu ülkeler de şu an tıp fakültesi için (Ülkeler ve üniversiteler fakülteden fakülteye farklılık gösterebiliyor.) Bulgaristan, Almanya, İtalya, Romanya, Yunanistan. Tabii bu ülkeler ve üniversiteler dışında başka bir üniversitenin okulla anlaşma yapması için okulla iletişime geçebilir, bu süreçleri siz de başlatabilirsiniz.

Üniversitenin çift anadal/ yandal imkanları nelerdir? Öğrencilerin ne kadarı bu imkanı tercih ediyor?

 🗨 Bildiğim kadarıyla tıp fakültesinde çap veya yandal yapma imkanı bulunmuyor.

Mezunlar hangi alanda çalışıyor? Kariyer olanakları nasıl?

🗨 Aslında bu süreç tamamen kişiye bağlı ilerliyor. TUS sınavına girenler, girmeden hekim olarak devam edenler oluyor. Araştırma odaklı devam edip yurtdışına gitme imkanı bulanlarımız da olabiliyor.

Üniversitenin kampüs içi olanakları nasıl ?

🗨 Ana kampüste ve hastanede kütüphanemiz var. Yine aynı şekilde ana kampüste ve sanırım hastanede yemekhane bulunmakta. Bunun dışında spor tesisleri ve kapalı yüzme havuzu kampüsümüzde yer almaktadır.

Üniversitede hangi topluluklar bulunuyor? Bu toplulukların faaliyetleri nelerdir ?

🗨 Aşağıdaki linkten öğrenci kulüplerine erişebilirsiniz. Bunun dışında yalnızca tıp fakültesi öğrencilerinin katılabileceği EMSA (European Medical Students’ Association – Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği) ve TurkMSIC (Turkish Medical Students’ International Committee – Türk Tıp Öğrencileri Birliği) isimli iki kuruluşumuz var. EMSA Avrupa’daki tıp öğrencilerini bir araya getirirken; TurkMSIC, IFMSA’e (International Federation of Medical Students’ Associations)  bağlı olup tüm dünyadaki tıp öğrencilerinin bir araya gelmesine katkıda bulunuyor.

http://okuk.kocaeli.edu.tr/kulupler.php

Bu faydalı ve güzel röportaj için Beyza Alkış‘a teşekkür ederiz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir