İsminiz ve bölümünüz nedir?

🗨 Ben, Aziz Cihan Acar. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisiyim. 

Neden Dokuz Eylül Üniversitesi’ni seçtiniz?

🗨 Çünkü hayallerimin arasında tıp okumak vardı. Liseyi Antalya’da okumuştum ve yaptığım iyi sıralamayla daha büyük şehirlere çıkmak istedim, diyebilirim. Bu nedenle Antalya dışında bir şehir, yine deniz kıyısı olan 🙂 ve gayet hoş bir güzelliği olan İzmir’i yazmak istedim.

Üniversitenin yerleşkesi, konumu nasıl? Üniversitenin ulaşım imkanları nelerdir?

🗨 İzmir’in bir ilçesi olan Balçova’da yer alıyor. Açıkçası diğer kampüslerden uzak, ana kampüsten de uzak diyebilirim. Bu noktada kendine ait bir yerleşkesi var. Sağlık Kampüsü olarak geçiyor. Balçova, merkeze yakın bir ilçe bu nedenle konum ve ulaşım imkanları olarak herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor diyebilirim. 

İzmir, sizce öğrenci dostu bir şehir mi?

🗨 Bu konuda İzmir, gerçekten birçok il ve ilçeye göre ilk sırada gelecektir diye düşünüyorum. Gerçekten yaşadığım şehir öğrenci dostu ve içerisinde zaten öğrencilerin bol olduğu, dolayısıyla nereye gidersek gidelim öğrencilerle karşılaşabileceğimiz bir şehir diyebilirim İzmir için. 

İzmir’de maddi olanaklar nasıl, geçim kolay mı?

🗨 Maddi olarak her şehir kadar İzmir de öğrencileri zorlamaktadır açıkçası. Bu noktada aslında nereye gidersek gidelim öğrenciler olarak maddi sıkıntılarla karşılaşabiliriz. İzmir büyük bir şehir, dolayısıyla her yerde fiyat performans olarak farklı oranlar içeren şeyler bulabiliyoruz. Ayrıca birçok yerde, ulaşımda vb. öğrenciye özel ayrıcalıklar da yer almaktadır. İzmir’de geçimi kolaylaştıracak binlerce imkan mevcut olduğunu düşünüyorum. 

Barınma olanakları nasıl? Kampüs içi yurt var mı? Öğrenciler barınma olanaklarından daha çok hangisini kullanıyor?

🗨 Kampüs içerisinde yurt imkanımız yok. Barınma olanaklarımız ana kampüsteki yurtlardan veya çevredeki yurtlardan sağlanmaktadır. Açıkçası KYK çıkmayan öğrenciler için özel yurtlar bir tık pahalı olması nedeniyle öğrenciler daha çok öğrenci evini tercih ediyor. Bu noktada Balçova’da bu imkana sahip bir sürü evle karşılaşabilmekteyiz.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ekstra bir burs imkanı var mı?

🗨 Evet. Üniversitemizde ekstra bir burs imkanı bulunmaktadır. 

Üniversitenin yurt dışı staj / öğrenci değişim programı gibi imkanları var mı?

🗨 Evet.  Üniversitemiz akredite bir fakültedir. Aynı zamanda staj değişimleri ve erasmus programlarına uyumludur. Bunlara imkan sağlamaktadır. 

Üniversitenin çift anadal/ yandal imkanları nelerdir? Öğrencilerin ne kadarı bu imkanı tercih ediyor?

🗨 Tıp fakültesi öğrencileri olarak maalesef çift anadal ve yandal programlarından yararlanamamaktayız. Eğer iki diploma aynı anda almak isteyenlerimiz olursa açıköğretim programlarını tercih edebilirler. 

Mezunlar hangi alanda çalışıyor? Kariyer olanakları nasıl?

🗨 Mezun öğrencilerimiz, pratisyen hekim olarak çalışmaktadırlar. Daha sonrasında Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) dahil olarak çeşitli daha özel branşlara da ilerleyebilmektedirler. Bu kısımdaki soruların cevaplarını hepinizin bildiğini düşünüyorum. 

Üniversitenin kampüs içi olanakları nasıl ?

🗨 Kampüsümüz bir tık küçük ama çok tatlı diyebilirim. Kendi içerisinde yemekhane, kütüphane hizmetleri her zaman bulunmaktadır. Ayrıca saat aralıklı ve 7/24 Kullanıma açık çeşitli kısımlar da içermektedir. Kahve içebileceğimiz, kafamızı dinleyebileceğimiz, sosyalleşebileceğimiz binlerce imkanı bulunmaktadır. Ayrıca tüm bunlar için kampüsün civarında yer alan farklı AVM’leri ve çeşitli alanları da (kafe gibi) kullanabilmekteyiz.

Kampüste zaman nasıl geçiyor ? 

🗨 Daha çok amfilerde ders dinleyip daha sonrasında arkadaşlarınızla kahve içerken veya birlikte bir şeyler yaparken zamanımız ilerliyor. Komite, sınav zamanları öncesi ise bolca kütüphanede zaman geçirmeye başlıyoruz. Çeşitli faaliyetler yaparken zamanımız ilerliyor denilebilir. 

Üniversitede hangi topluluklar bulunuyor? Bu toplulukların faaliyetleri nelerdir ?

🗨 Üniversitemizde çok çeşitli bir sürü topluluk bulunmaktadır. Bunların hepsini burada ayrı ayrı anlatma imkanım yok maalesef. Bunlardan bazıları ana kampüste yer alırken bazıları da Tıp fakültesi öğrencilerine özel kampüste işlemektedir. Bu topluluklara örnek vermem gerekirse ana kampüste yamaç paraşütü, su altı kulübü, münazara gibi topluluklar bulunmakta ve kendi alanlarında başarılı faaliyetler sergilemektedir. 

Tıp fakültesine özel kampüsümüzde ise Dokuz Eylül Çocuk Etkinlikleri Topluluğu, Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği, Türk Tıp Öğrencileri Birliği, Dokuz Eylül Bilimsel Araştırma Topluluğu, Tıp Fakültesi Oyuncuları, Müzik Topluluğu gibi çeşitli topluluk yer almaktadır. Toplulukların tümü amaçlarına uygun olarak ilerlemektedir.

Açıkçası yapmak istediğiniz her alanda kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz ve ilerleyebileceğiniz bu şahane ortamda ayrıca sporla ilgilenmek isterseniz ona da yönelebilirsiniz.

Tüm bunlar hakkında daha fazla bilgi almak için hem aşağıdaki sayfaya bakabilir hem de tüm öğrencilerine sorular sorabilirsiniz. Her zaman en güzel, en doğru şekilde yanıtlamaya çalışacaklardır eminim ki.

Bu faydalı ve güzel röportaj için Aziz Cihan Acar‘a teşekkür ederiz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir