TAKIM DİNAMİĞİNİN ÖNEMİ

Takım nedir?

Takım bir işi birlikte yapan kimselerin oluşturduğu topluluk olarak tanımlayabiliriz.

İnsanların oluşturduğu herhangi bir oluşumu takım olarak tanımlayabilmemiz için ise şu özelliklere sahip olması gerekmektedir.

 • İki ya da daha fazla kişiden oluşurlar.
 • Biçimsel sosyal yapısı vardır (kurallar belirlidir).
 • Ortak bir kaderi vardır.
 • Ortak amaçlara sahiptirler.
 • Yüz yüze etkileşim vardır.
 • Gruptaki her üye birbirine bağlıdır.
 • Grup üyeleri kendi kendilerine tanımlarlar.
 • Diğerleri tarafından tanınırlar.

Bu özelliklere sahip olan takımlar, çok çeşitli düşünce tarzındaki bireylere sahip olduğundan dolayı bireylerden daha fazla bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca problem çözme ve iletişim konularında da yeteneklidir.

Takım Çalışmasının Rolü ve Gücü

Hayatınızın hangi alanında olursanız olun, sonuca en kısa ve verimli yoldan ulaşmanın yollarından biri iyi bir takım çalışmasıdır. 1940’lı yılların başında “grup dinamikleri” teriminin popüler olmasıyla birlikte takım çalışmasının gücünün etkili bir şekilde kullanabilmenin önündeki engeller aşılmaya başlanmıştır. Böylelikle globalleşen dünyamızda, takım çalışmasının rolü ve gücü tartışılamaz bir gerçek olmuştur. Fakat takım çalışmasının gücünü etkili bir şekilde kullanabilmek o kadar kolay değildir.

Takım Çalışması

Takım çalışması, işletmenin amaçlarıyla bütünleşmesine yardımcı olan önemli iş stratejilerini bünyesinde taşımaktadır.  Bu yüzden bu kadar önemli bir konumda olan takım çalışmasında, takım dinamiğinin harekete geçirilmesiyle değer kazanmak amaçlanmaktadır.

Kendine değer kazandıran yüksek performanslı takımlar mümkün olduğunca açık performans hedeflerini oluşturur. Çeşitli yapılanmalara giderek, üyelerin isteklerini dikkate alır. Ve değişen koşullarda diğerlerinden daha iyi bir şekilde işlerini yönetebilme yeteneğine sahip olur. 

Akılcı çözümler üretebilen, çetin problemlerin üstesinden gelebilen, üyelerinin dahil olduğu sistemlerden teknik bilgiler elde edebilen, işletme içerisinde daha iyi iletişim ve iş birliği oluşturabilen bu takımlar etkin bir performans ortaya koyar.

Peki Takım Dinamiği Nedir?

Bir takımda çalışan kişilerin genellikle farklı rolleri, yetenekleri ve davranışları vardır. Bu rol ve davranışların, diğer takım üyelerinin üzerinde hatta bir bütün olarak takım üzerindeki etkileri bulunmaktadır. Takım dinamiği bir takım içinde yer alan üyelerin birbirlerini ve bu takımın çevresini etkilediği psikolojik ve davranış süreçleri sistemidir. Kısacası takım dinamiği kavramı bir takımın tutumlarına ve davranışsal karakteristiklerine vurgu yapmaktadır. Bu yüzden bu kavram sosyal psikoloji içinde incelenmektedir.

Bruce Truckman Takım Dinamiği Modeli

Bruce Truckman Takım Dinamiği Modeli 5 aşamadan oluşur. Bu aşamalar;

 • Oluşum
 • Karmaşa
 • Düzenleme
 • Performans
 • Çözülme:

 Bu aşamalar

ın ilki olan oluşum aşamasında, takım üyeleri birbirlerini tanır ve beklentilerini takımla paylaşır.

 Karmaşa kısmında, takım büyük anlaşmazlıklar ve çatışmalar yaşar. Amaçlar ve güç tartışılır. Eğer çatışma çözülmezse takım dağılır ya da bir sonraki aşamaya geçmeden ömrünü etkisiz bir şekilde sürdürür. Ancak çözüme ulaşırlarsa kaynaşma durumu olur. Ve bu ekibe pozitif bir dönüt olarak yansır.

En önemli aşamalardan biri olan düzenleme aşamasında ise bireysel farklılıklar tanınır. Grup üyeleri grup kaynaşması ve kimliği duygusunu geliştirmeye başlar. Grup normları ve grup dinamiği bütünleşerek güzel sonuçlar ortaya çıkar.

Performans aşamasına geldiğimizde ise, grup artık olgunlaşır ve kaynaşma seviyesi en üst düzeye çıkar. Böylelikle takım dinamiği en sağlam haline kavuşur. Kararlar duygusal faktörlerden ziyade ilgili hedeflere odaklanarak alınır.

En son aşamamız olan çözülme aşamasında, bazı takımların kısa ömürlülüğünden kaynaklı takım dağılır. Görevin tamamlanmış olması ya da bireylerin kendi yollarına gitmek istemesi de grubun dağılması sebeplerinden bir diğeri olabilir.

İş Motivasyonu

Takım dinamiği genel olarak takımdaki bireylerin davranışlarını önemli derecede şekillendirmektedir. Bu sosyal etki denilen olgu takım içindeki davranışlara göre bireyin davranışlarının belirlenmesi sonucunda olmaktadır. Bir süreden sonra bireyler motivasyonunu bireysel değil takım olarak kazanmaya başlar. Bu yüzden “Ben hedefi tutturmalıyım.” dan çok “Takım olarak hedefi tutturmalıyız.” motivasyonu yaratılmalıdır. Stanford Üniversitesi psikologları Priyanka B. Carr ve Gregory M. Walton’ın yaptıkları çalışma da bize bunun gerekliliğini vurguluyor. İki farklı gruba ayrılmış denekler, birer kişilik odalara konuyor ve bir yapbozu tamamlamaları isteniyor (Yapbozun aslında çözümü yok ancak deneklere sadece istedikleri zaman deneyi terk edebilecekleri bilgisi veriliyor.). Birinci grupta görevli kişi ara ara bazı ipuçlar bulunan kağıtlar vererek bu ipuçlarının denetmen tarafından gönderildiğini söylüyor. Diğer gruptaki kişilere de aynı not kağıtları veriliyor. Ancak notların biraz önce tanıştıkları ekip arkadaşları tarafından verildiği söyleniyor. Deney sonunda bir takım için çalıştıklarını sanan deneklerin bireysel olarak çalışanlara göre %48 daha uzun süreyle verilen görevi tamamlamaya çalıştıkları belirleniyor. Bu deneyden anlaşıldığı gibi bireyler bir görevi tek başına yerine getiriyor olsalar bile, eğer bir takımın parçası olarak yapıyorlarsa işe olan bağlılığı, motivasyonu ve performansı bir o kadar artıyor.

İşte takım dinamiği iş motivasyonunda bile bu kadar önemli bir yer kaplıyor.

Takım Dinamiği Değeri?

Takım dinamiğinin bağdaştırdığı takım çalışması sayesinde;

 • Başarıya ulaşma süreci hızlanır.
 • İletişim ve insan ilişkileri güçlenir.  
 • Bireylerin sorumluluk duygularını artar.
 • Bireylerin fikirlere olan bakış açısı olumlu yönde değişir.

Bu kadar değerli olmasının daha birçok nedeni bulunmaktadır. Bu yüzden yönetimler de modern dünyanın anahtarı konumunda olan takım dinamiği kavramının değerini keşfetmiş. Başarılı işlerin, takımın başarısına bağlı olduğunu anlamıştır.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

https://www.anadoluhayat.com.tr/blog/kariyer/ekip-calismasinin-sagladigi-6-fayda-79

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/50530

https://www.taider.org.tr/images/belgeler/takim_dinamigi__performans_iliskisi.pdf

Benzer Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklam

İnstagram

Popüler Gönderiler

EKİP LİDERLİĞİ

     Liderlik sözcüğünü halk ağzında düşündüğümüzde aslında ne kadar da havalı bir isim öyle değil mi? ‘’Lider, liderim…’’...

İLETİŞİMDE DOĞRU DÜŞÜNCE KENDİNİ BELLİ EDEN BİR ANAHTARDIR

ÖZET Herkes tarafından bilinmektedir ki; iletişim hayatımızın olmazsa olmaz tamamlayıcılarından biridir. İletişimin genel iki hattından söz etmek gerekirse; ilki...

Doğru Meslek Seçimi

Yanlış meslek seçimi, daha başlangıçtan bir tıkanıklığa mahkûm olacağınız anlamına gelir.      İlber Ortaylı - Bir Ömür Nasıl Yaşanır?