Stres Yönetimi : Stresi Farklı Bir Şeye Dönüştürmek

Stres yönetimi ve stresi yönetmek çağımızın en büyük hastalıklarından biriyle başla çıkmakla eş değer artık. Dünyanın en başarılı ve sevilen teknik direktörleri arasında gösterilen Liverpool’un antrenörü Jürgen Klopp ile ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum bugün sizlere. Çünkü bu hikaye hepimizin yaşadığı stres konusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor.

Stres Yönetimi

Stres yönetimi zor iş. Stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil, yapabileceğimiz en iyi şey onu yönetmeye çalışmak, Klopp onu yönetirken stresi nasıl itici bir güç ve motivasyon haline getirdiğini anlatmış.

Hikaye Şöyle: Liverpool taraftarı olan ve ortaokula başlayacak olan küçük bir çocuk okul nedeniyle stres yaşamaktadır, bu durumla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmek için Klopp’a bir mektup yazar. Klopp’un cevabını birlikte inceleyelim.

Bireysel Stres Yönetimi

Bireysel stres yönetimi stratejilerinden biri Klopp’un verdiği cevabın içinde saklıdır.

“Sevgili küçük arkadaşım, sana bir sır vererek başlamak istiyorum. Ben çok sık endişe, kaygı ve stres yaşıyorum, aynı senin gibi. Sana karşı dürüst olmam gerekirse, bu durum o kadar yaygın ki, stres yaşamadığım zamanlarda bir şeylerin ters gidebilecek olmasından korkuyorum. Bunun nedeni ise yaşadığım stresi tamamen pozitif bir şeylere dönüştürüyor olmam.

Yazdığın mektuptan anladığım kadarıyla sen çok ince düşünceli ve insanlara değer veren bir yapıdasın. Böyle bir yapıda olman harika bir şey, diğer yandan bunlar stres yaşamanı kolaylaştırır.

Oyuncularım stres yaşadıklarında onlara şu şekilde yaklaşıyorum: Benim için ne kadar önemli olduklarını, onlara ne kadar çok inandığımı, aileleri onlara nasıl güveniyorsa benim de güvendiğimi söylüyorum.

Hayatımda pek çok final kaybettim, ama ailemin, aile olarak gördüğüm insanların ve dostlarımın sevgisi ve desteği ile ilerlemeye devam ettim.

Güzel geleceğine odaklanmaya çalış, kendin hakkında pozitif şeyler düşün ve unutma sen de Liverpool ailesinin bir parçasısın, senin iyi olmanı isteyen milyonlarca kişi var.”

Stres Yönetim Teknikleri

Stres yönetim teknikleri, stresle başa çıkma, stresi başka bir duyguya yönlendirme vs. adına birçok şey diyebilirsiniz. Ancak değişmeyen bir gerçek var: Stres yaşamanın normal olduğunu, bunun herkesin başına geldiğini kendimize daha sık hatırlatmamız gerekiyor. İyi olan şeylere, bizi bekleyen güzel geleceğe umutla baktığımızda ve sevdiğimiz insanların desteğini aldığımızda onu yönetmek kolaylaşıyor.

Stresin çoğu zarar, azı karar. Çünkü belli miktardaki bir stres bir şeyleri daha iyi yapmamız için bizi motive eden bir güçtür aynı zamanda.

Sevgi ile kalın.

Kaynak:

https://www.kendinigelistir.com/stres-yonetimi-stresi-baska-seye-donustur/

Benzer Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklam

İnstagram

Popüler Gönderiler

EKİP LİDERLİĞİ

     Liderlik sözcüğünü halk ağzında düşündüğümüzde aslında ne kadar da havalı bir isim öyle değil mi? ‘’Lider, liderim…’’...

İLETİŞİMDE DOĞRU DÜŞÜNCE KENDİNİ BELLİ EDEN BİR ANAHTARDIR

ÖZET Herkes tarafından bilinmektedir ki; iletişim hayatımızın olmazsa olmaz tamamlayıcılarından biridir. İletişimin genel iki hattından söz etmek gerekirse; ilki...

Doğru Meslek Seçimi

Yanlış meslek seçimi, daha başlangıçtan bir tıkanıklığa mahkûm olacağınız anlamına gelir.      İlber Ortaylı - Bir Ömür Nasıl Yaşanır?