İnsanların günümüzde karşılaştığı en yaygın ilişki sorunlarından biri, sevgiyi bir başkasına
dolaylı ve doğrudan bir şekilde ifade etmektir. Neredeyse herkes partnerine umursadığını
göstermek ister. Yine de birçok insan bunu partnerinin kalbine hitap edecek şekilde yapmakta zorlanıyor. Dr. Gary Chapman, uzun yıllar süren araştırmasının sonunda eşinizin sevgiyi nasıl aldığını öğrenmenin, sevginizi ve ilginizi göstermenin en iyi yolunu bilmenizi sağlayacak Sevginin Beş Dili konseptini geliştiriyor. 1992’de yazılan Beş Sevgi Dili toplamda on iki milyona aşkın satış yaparak günümüzde bile ilişkisinde problemler yaşayan çiftlerin
yardımına koşuyor. Kitabını yazmadan önce Chapman, çift terapilerinde aldığı notlar ile eşler arasındaki temel sorunun anlaşmazlık ve ihtiyaçların yanlış anlaşılması olduğunu keşfetti. Ardından insanların beş tane sevgi dili ile bu problemlerin ortadan kalkacağını öne sürdü. Ona göre partnerinizle aynı sevgi diline sahip olmanız pek olası değildi. Bu nedenle çiftler arasında yanlış anlaşılmaların olması kaçınılmazdı. Ancak partnerler birbirlerinin sevgi dillerini anladığı zaman partnerler genellikle sevildiğini ve takdir edildiğini hisseder ve nihayetinde ilişkide daha mutlu olur.

Sevginin Beş Dili


1- Onay Sözleri
2- Nitelikli Beraberlik
3- Armağan Alma
4- Hizmet Davranışları
5- Fiziksel Temas


Onay Sözleri
Sevginin hedefi, istediğiniz bir şeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır. Bununla birlikte şu bir gerçektir ki onaylayıcı sözler aldığımızda karşılıkta bulunmak için güdülenmemiz çok daha muhtemeldir.

“Bana böyle seslenmen çok hoşuma gidiyor.”
“Seni bu kıyafetle çok beğendim.”

Onay sözlerinde;


a) Cesaret verici sözler:
Duyguları sezinlemeyi ve dünyayı eşinizin gözüyle görmenizi sağlar.
b) Sevecen sözler:
Seni seviyorum” kelimesi buna bir örnektir, bu tür durumlarda da eşiniz genellikle sesinizin tonuna yüklenmiş olan mesajı yorumlayacaktır. Kullandığınız kelimeleri değil, konuşurken tavrınız ve ses tonunuz çok önemlidir.
c) Alçakgönüllü sözler:
Ricalarda bulunmak, takdir edilmek, “Pardon hanımefendi, iki dakikanızı alabilir miyim?” şeklindeki ricalar iletişime yön verir ve kişinin kendisinin önemli olduğunu hissini verir.


Nitelikli Beraberlik
Paylaş, dinle ve beraber zaman geçir.
Duyguların açığa çıkmasına özen göster.
Vücut dilinin gözlemle.
Konuşanın sözünü kesme.
Nitelikle beraberlikte;


Birliktelik:
Bedensel yakınlık demek değil, odaklanmışlıkla ilgilidir. hem dikkatimizi odaklamak hem de ruhen yakınlık ve birliktelik demektir.


Nitelikli Sohbet:
İki bireyin deneyimlerini, düşüncelerini, duygularını ve arzularını dostça ve rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda paylaştıkları anlayışına dayanan bir diyalogdur.


Nitelikli Sohbet ve Nitelikli Beraberlikte Dikkat Edilecek Hususlar
Eşiniz konuşurken onunla göz teması kurun.
Eşinizi dinlerken başka bir şeyle meşgul olmayın.
Vücut dilini gözlemleyin.
Sözünü Kesmeyin.


Konuşmayı Öğrenmek:
Eşinizle konuşmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar da eşinizle sohbet etmekten kaçınmayın. İki kişilik tipi bulunmaktadır:

1.Ölü Deniz’dir: İsrail’de Galileo Denizi, Jordan Nehri yolu ile güneye, Ölü Deniz’e akar, alır fakat vermez.

2.Çağlayan Çayı’dır. Gözden veya kulaktan her ne girerse ağızdan dışarı çıkar ve ikisi arasında nadiren 60 saniye vardır.


Nitelikli Faaliyetler
Birinizin veya her ikinizin ilgi duyduğu her şeyi içerir.


Armağan Alma
Armağan, kişiyi düşündüğünüzü gösterir. Sadece hediye değil, gerektiğinde yanında da olmaktır. Armağanlar sevginin yükselişinin sembolüdür. Semboller duygusal değer taşırlar. Armağanlar ne pahalı olmak zorunda, ne de her hafta verilmek zorundadır. Bu öğrenilmesi en kolay sevgi dilidir.


Hizmet Davranışları
Eşinizin görevlerinde destek ve paylaşım. Davranışlar içten gelmeli ve kişi buna
zorlanmamalıdır. Eşinize görevlerinde destek ve paylaşım sevgi ve değer verildiğinin ifadesidir. Hizmet davranışları sevilen kişinin yapılmasından hoşlandığı şeyleri yapmasıdır. Bu davranışlar eşlerin birbirine hizmet ederek memnun etmeye çabalamalarıdır. Ricaların sevgiye yön verdiği ama taleplerin sevgi akışını engellediği ifade edilmektedir.


Fiziksel Temas
Sevgiyi hissettirmenin en güçlü ifadelerindendir. Temas, sevgi depolar ve kişiyi güvende hissettirir. Bu dil sevgiyi olduğu kadar nefreti de iletebilir.


İlişkiler Aşk Dillerinden Nasıl Yaralanır?
Hepimiz aşkı farklı şekilde ifade eder ve hissederiz. Sonuç olarak bu farklılıkları anlamak ilişkiniz üzerinden ciddi bir etki yaratabilir ve Chapman’a göre ilişkilerinizi geliştirmenin en basit yollarından biri budur. Sevginin Beş Dili ile ilişkinizi geliştirebileceğiniz diğer yollar ise şunlardır:

Özverilimi Teşvik Eder
Bir başkasının sevgi dilini öğrenmeye kendinizi adadığınızda kendi ihtiyaçlarınız yerine onların ihtiyaçlarına odaklanırsınız ve bu Chapman’ın teorisinin temel önermesidir. Çiftler, partnerlerini kendilerininkini öğrenmeye ikna etmeye çalışmak yerine partnerlerinin sevgi dillerini öğrenmeye çalışmalıdır. İdeal olarak, her iki insan da sevgiyi diğeri için anlamlı bir şekilde ifade etmek isteyecektir. Ancak sevgi dillerinin tüm amacı partnerinizi ona anlamlı
gelecek şekilde nasıl seveceğinizi öğrenmenizdir.


Empati Yaratır
Çiftler, eşlerinin aşkı nasıl deneyimlediklerini gittikçe daha fazla öğrendikçe kendilerinden farklı biriyle empati kurmayı öğrenirler. Bir an için kendilerinin dışına çıkmalarına ve başka bir kişinin kendisini önemli ve sevilmiş hissetmesine neden olan şeylere bakmalarına yardımcı olur. Sonuç olarak çiftler kendilerini sevgi dillerini öğrenmeye ve kullanmaya adadıklarında duygusal zekalarını artırırlar ve başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne nasıl koyacaklarını öğrenirler. Partnerlerine kendi sevgi dillerini konuşmak yerine,
partnerlerinin anlayacağı bir dilde konuşmayı öğrenirler.


Yakınlığı Korur
Çiftler aşk depolarını neyin doldurduğu hakkında düzenli olarak konuşurlarsa ilişkilerinde daha fazla anlayış ve nihayetinde yakınlık artar. Sadece birbirleri hakkında daha fazla şey öğrenmekle kalmazlar, aynı zamanda birbirleriyle daha derin ve daha anlamlı yollarla bağlantı kurarlar. Bu olduğunda, ilişkileri daha samimi hissetmeye başlar.


Kişisel Gelişime Yardımcı Olur
Ne zaman birisi kendi dışında bir şeye veya birine odaklansa bu kişisel gelişime yol açar. Toplum çoğu kez insanları bencil olmaya ve kendi dışındaki hiç kimseden veya hiçbir şeyden habersiz olmaya teşvik eder. Ancak Chapman’ın Beş Sevgi Dili, insanların başkalarını kendi rahatlık alanlarından çıkarak sevmelerini gerektirdiğinden, büyümeye ve değişmeye zorlanırlar.


Sevgiyi Anlamlı Şekillerde Paylaşır
Çiftler birbirlerinin sevgi dilini konuşmaya başladıklarında eşleri için yaptıkları şeyler sadece daha amaçlı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha anlamlı hale gelir. Bunun bir kısmı, partnerlerine mantıklı gelen şekillerde “Seni seviyorum.” demeleriyle ilgilidir. Ve bunu yaptıklarında, ortakları kendilerini memnun ve mutlu hissederler.


Chapman’a göre sevgi dilleri, çocuklarınızla, iş arkadaşlarınızla ve hatta arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz için de geçerlidir. Ancak biraz değişebilirler. Örneğin, kaliteli zaman geçirmeyi tercih eden birisinizdir ancak kız kardeşinizle birlikteyken onaylama sözlerini tercih edersiniz. Aşk diliniz de zaman zaman değişebilir. Örneğin, işte kötü bir gün geçirdiyseniz cesaret verici bir söz yerine eşinizden bir sarılmayı tercih edebilirsiniz. Kilit nokta, düzenli olarak iletişim kurmak ve eşinizin aşk deposunu dolu tutmak için neye ihtiyacı olduğunu sormaktır. Ardından, tam olarak eşinizin ihtiyaç duyduğu şeyi uygulamaya koymalısınız.


Birbirinizin sevgi dilini öğrendikten sonra, onu eyleme geçirmenin kolay olduğunu göreceksiniz. Partnerinizin sevgi dilini konuşmak sadece biraz çaba gerektirir. Unutmayın, sağlıklı ilişkiler doğmaz, dikkat ve çabayla gelişir.

İyi haber şu ki partnerinizin sevgi dilini öğrenip uygulamaya koyarak ilişkinizi
geliştirebilirsiniz. Eğer ikiniz de birbirinize hitap edecek şekilde birbirinizi sevmeye kararlıysanız, kendinizi sadece daha derin bir aşk içinde değil, aynı zamanda mutlu ve tatmin edici bir ilişki içinde bulacaksınız.

Yazardan Öneri:

  • Aşk dilinizin ne olduğunu merak ediyorsanız, baskın tipinizin hangi aşk dili olduğunu görmek için Chapman’ın 30 soruluk testini çözmeyi deneyin.

Kaynakça

  • Menteşe C., Sevgi Dilleri, 2021
  • Chapman, G., The Five Love Languages: How to Express, 1992
  • Akkaya E. Sevgi Dili Nedir? Sevgi Dilimizi Biliyor Muyuz?, 2019

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dünya üzerinde bilinen 4.57 milyar internet kullanıcısı, 3.81 milyar sosyal medya kullanıcısı vardır. Ve bu kullanıcılar internet üzerinde…
Okumaya Devam Et!

Liderlik

Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluğu;…