İsminiz ve bölümünüz nedir?

🗨 Ben, Yaren Kurt. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.

Neden Ankara Üniversitesi’ni seçtiniz?

🗨 Birkaç okul ile Ankara Üniversitesi arasında kalmıştım. Sonrasında akademik kadrosuna, köklü tarihine, bölümün akredite olmasına, ulaşım imkanlarına, öğrenci topluluklarına bakınca Ankara Üniversitesi’ni seçmem en doğru karar oldu.

Üniversitenin yerleşkesi, konumu nasıl? Üniversitenin ulaşım imkanları nelerdir?

🗨 Ankara Üniversitesi’nde Psikoloji bölümü Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi‘nde bulunuyor. Konum olarak Sıhhiye‘de yer almaktadır. Yerleşke içerisindeki tek fakülte olduğu için diğer yerleşkelere oranla biraz küçük, dolayısıyla daha az imkana sahip ancak konumu açısından pek çok avantajı var. Ankara içinde kullanabileceğiniz her ulaşım aracının durak yeri, okulun çevresinde. Ulaşım konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız.

Ankara sizce öğrenci dostu bir şehir mi?

🗨 Kesinlikle öğrenci dostu olduğunu düşünüyorum. Maddi/manevi hiçbir şekilde zorlanma yaşamadım. Diğer şehirlerle kıyasladığımda pek çok şey daha kolay ve daha uygun fiyatlı. Tiyatro, konser, sinema gibi etkinliklere ulaşım epeyce kolay. Bu sayede kültürel ve sosyal etkinlik ihtiyacımızı kolayca karşılayabiliyoruz. Ulaşım konusunda öğrenciler için abonman seçeneği var. Bu sayede 60 lira vererek 200 basım hakkımız oluyor. Kafe ve benzeri yerlerde part time veya full time olarak öğrencilere iş verme imkanı çok fazla sağlanıyor. Ankara’daki iş yeri sahipleri bu konuda öğrencilerin yanında diyebiliriz. Ders çalışabileceğimiz pek çok kütüphane ve kafe var. Pek çok kafenin alt katında çalışma alanları düzenlenmiş durumda. Bu sayede ders çalışma alanlarına erişim kolay olmuş oluyor.

Ankara’da maddi olanaklar nasıl, geçim kolay mı?

🗨 Her şehirde olduğu gibi şehrin daha uygun fiyatlı ve daha pahalı bölgeleri tabii ki var. Ama genel olarak bakmak gerekirse ulaşım, yurt veya ev fiyatları pek çok şehre oranla daha uygun.

Barınma olanakları nasıl? Kampüs içi yurt var mı? Öğrenciler barınma olanaklarından daha çok hangisini kullanıyor?

🗨 Bizim kampüsümüz içinde değil ama okulun diğer bazı kampüslerinde öğrenci evleri var. Ücret ve konum bilgilerine http://sks.ankara.edu.tr/ogrenci-evlermiz/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Öğrencilerin geneli yurtlarda kalıyor. Okulun yakın çevresinde pek çok özel yurt ve devlet yurdu var.

Ankara Üniversitesi’nin ekstra bir burs imkanı var mı?

🗨 Bildiğim kadarıyla bölüme ilk üç sıralama ile giren öğrencilere burs imkanı tanınıyor. Ayrıca her yıl belli bir miktar okulumuz, öğrencisine belli vakıflar tarafından burs sağlanıyor. Tabii başvuru sürecini ve şartlarını iyi şekilde takip edebilmek gerekiyor. Her bölümden belli miktar öğrenciye yıl boyunca yemekhanede ücretsiz yemek yiyebileceği yemekhane bursu veriliyor. Burs dışında da okulun kütüphanesi, öğrenci işleri gibi bölümlerinde kısmi zamanlı çalışarak okuldan belli bir miktar kazanç elde edebiliyorsunuz. Yine bu çalışma sürecinin de şart ve sürecini iyi takip etmek gerekiyor.

Üniversitenin yurt dışı staj / öğrenci değişim programı gibi imkanları var mı?

🗨 Evet, bu zamana kadar bölümümüzden pek çok kişi yurt dışında staj ve değişim programına katıldı. Yurt dışı kadar yurt içi değişim programları da mevcut.

Üniversitenin çift anadal/ yandal imkanları nelerdir? Öğrencilerin ne kadarı bu imkanı tercih ediyor?

🗨 Yandal ve çift anadal imkanları var. Tercih etme oranını ne yazık ki bilmiyorum.

Mezunlar hangi alanda çalışıyor? Kariyer olanakları nasıl?

🗨 Psikolojinin pek çok dalına ait eğitim verilmekte üniversitemizde. Öğrenciler bu dersleri aldıkça ilgileri olan alanları keşfetme imkanı buluyorlar.

Üniversitenin kampüs içi olanakları nasıl ?

🗨 Yerleşke alanı küçük olduğu için olanaklar da ne yazık ki kısıtlı. Öğrencilerin zaman geçireceği bir ön bahçe bir orta bahçe iki kafeterya ve bir voleybol/basketbol sahası var. Yemekhane yerleşke içerisinde mevcut. Kütüphane kaynak açısından fazlasıyla zengin. Online olarak da okul kütüphanesine ulaşabilmek mümkün. Kampüs içinde olmasa da Ankara Üniversitesi’nin diğer kampüslerinde de kullanabileceğimiz olanaklarımız var. Olimpik yüzme havuzunu, spor salonlarını kullanabilme imkanımız var.

Kampüste zaman nasıl geçiyor ?

🗨 Açıkçası bu o gün içerisindeki duruma ve olanaklara göre değişiyor. Ders çalışmak isterseniz kütüphane çok uygun ve kullanışlı oluyor, yemek yemek isterseniz Matbaa Kafe’de keyif sürebilirsiniz. Psikoloji Topluluğu genelde çok aktif olduğu için o gün içerisinde bir etkinliğe katılabilirsiniz.

Üniversitede hangi topluluklar bulunuyor? Bu toplulukların faaliyetleri nelerdir ?

🗨 Öncelikle bölümün topluluğundan bahsetmek istiyorum. Ankara Üniversitesi Psikoloji Öğrencileri Topluluğu‘nun olabildiğince verimli ve eğlenceli etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu topluluk sayesinde bölümü ve bölümdeki arkadaşlarımızı daha yakından tanıma şansı elde etmiştim. Ayrıca okulumuzda temsilciliği bulunun Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu’nun ve etkinlik duyurularını takip edebilir böylece sadece okuldaki değil tüm Türkiye’de psikoloji okuyan arkadaşlarımız ile bir network sağlayabilirsiniz. Okulun kendi topluluklarının sayısı da epeyce fazla. Bunun yanı sıra SKS‘nin açtığı kurslara da (örneğin; tiyatro, gitar vb.) katılabilirsiniz.

Bu faydalı ve güzel röportaj için Yaren Kurt‘a teşekkür ederiz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir