İsminiz ve bölümünüz nedir?

🗨 Ben, Buse Akay. Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık öğrencisiyim.

Neden Abdullah Gül Üniversitesi’ni seçtiniz?

🗨 Lisede iyi bir mimar olmak en büyük hayallerimden birisiydi ve bunun için en iyi üniversiteler hep hedefim oldu. Üniversite sınav sonucumdan elde ettiğim başarı sıralamamla beraber hem İngilizce mimarlık eğitimi almak istediğim için hem de Abdullah Gül Üniversitesi yaşadığım şehir olan Kayseri’de bulunduğu için burada eğitim almaya karar verdim.

Üniversitenin yerleşkesi, konumu nasıl? Üniversitenin ulaşım imkanları nelerdir?

🗨 Üniversitenin şu an halihazırda bir kampüsü bulunmakta ve bu kampüs şehir merkezine çok yakın konumdadır. Araba ile beş dakikada, yürüyerek ortalama yirmi dakikada Kayseri şehir meydanına ulaşmak mümkün. Toplu taşıma araçlarından sadece otobüs ile kampüse erişim sağlanmasına rağmen üniversitenin konumlandığı Erkilet Bulvarından sıklıkla otobüs geçmekte.

Kayseri sizce öğrenci dostu bir şehir mi?

🗨 Şehir, konaklama ve ulaşım imkanları konusunda oldukça öğrenci dostu fakat eğlence sektörü söz konusu olduğunda daha büyük şehirlerden gelen öğrenciler hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Şehir dışından gelen öğrencilerin en büyük hayal kırıklığı, şehirde bar veya club tarzı mekanların bulunmaması oluyor. Fakat Erciyes Üniversitesi’ne yakın konumlanmış Talas ilçesinde birçok cafe, restoran ve eğlenceli mekanlar öğrencilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Aynı zamanda sık sık doğa yürüyüşü ve konser düzenleyen Kayseri Etkinlik ekibi gençlere birçok imkân sağlamakta.

Kayseri’de maddi olanaklar nasıl, geçim kolay mı?

🗨 Maddi olanaklar sanırım bir öğrenci için orta derecede. Ev tutmak isteyen öğrencilerden bütçe dostu yaklaşmak isteyenler genellikle Yenimahalle yerleşkesini tercih ediyor ki orası üniversite kampüsü ile yan yana bir semt. Yeme içme imkanları ve ücretleri daha büyük şehirlerle kıyasladığımızda bir miktar daha ucuz olabilir. Ayrıca öğrenci kartının indirimli olması otobüs ve tramvay ulaşımlarında öğrencilere kolaylık sağlamakta.

Barınma olanakları nasıl? Kampüs içi yurt var mı? Öğrenciler barınma olanaklarından daha çok hangisini kullanıyor?

🗨 Üniversitenin kampüsünün içinde yurt bulunmakla beraber de kampüsün karşısında da Öğrenci Köyü olarak adlandırılan sadece üniversitemiz öğrencilerine açık olan bir yurt bulunmakta. Aynı zamanda üniversitenin etrafı genellikle konutların bulunduğu mahalleler ile çevrelenmiş durumda bu yüzden öğrenciler eve çıkacakları zaman ev bulmakta çok zorlanmıyorlar. Üniversiteye uzak kesimlerde de özel veya kyk yurtları bulunmakta ve öğrenciler oralardan kampüse aktarmalı toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlamaktadırlar. Sanırım, tercihler arasında öne çıkan bir tercih bulunmamakta. 

Abdullah Gül Üniversitesi’nin ekstra bir burs imkanı var mı?

🗨 Evet, var. Her sene güncellenmesi ile beraber Abdullah Gül Üniversitesi üniversite sınav sıralamasına göre belirli başarı etmiş öğrencilere belirli burs ve yurt imkânı sağlamaktadır.

Üniversitenin yurt dışı staj / öğrenci değişim programı gibi imkanları var mı?

🗨 Üniversite bu açıdan oldukça dolu. Genellikle öğrenciler yurt dışı staj ve öğrenim için Erasmus programını tercih etmekte. Ayrıca Abdullah Gül Üniversitesi Gençlik Fabrikası çeşitli öğrenci değişim programları ya da Avrupa gönüllülük hizmetleri ile öğrencilere yurt dışı imkanını desteklemekte. 

Üniversitenin çift anadal/ yandal imkanları nelerdir? Öğrencilerin ne kadarı bu imkanı tercih ediyor?

🗨 Çok detaylı bilmemekle beraber üniversitenin birçok bölümden öğrencisi için çift anadal ve yandal programı sağlanmakta ve bazı öğrenciler bu imkanlardan yararlanmaktadır.

Mezunlar hangi alanda çalışıyor? Kariyer olanakları nasıl?

🗨 Mimarlık mezunu öğrencilerden bazıları, özel sektörde veya akademisyen olarak çalışmaktadır.

Üniversitenin kampüs içi olanakları nasıl ?

🗨 Kampüste hafta içi ve hafta sonu belirli saatler aralığında kullanabildiğimiz bir kütüphane mevcut ve dersliklere çok yakın konumlandırılmış durumda. Yemekhane de yine dersliklerle aynı binada ve yan binada bulunmakta. Aynı zamanda kampüs içerisinde üç tane ayrı cafe bulunmakta. Ayrıca öğrencilerinde randevulu kullanabileceği bir spor salonu var. Bunun yanı sıra kampüste bol ağaç ve yeşil alan bulunmakta.  

Kampüste zaman nasıl geçiyor ?

🗨 Genellikle öğrenciler cafelerde ve yeşil alanda oturarak zaman geçiriyor.

Üniversitede hangi topluluklar bulunuyor? Bu toplulukların faaliyetleri nelerdir ?

🗨 Hem bölümlere yönelik kulüpler hem de bölümlerden bağımsız kampçılık gibi kulüpler var. Aynı zamanda fotoğrafçılık, kara kalem ve benim de içinde zevkle dahil olduğum keman kursu gibi kurslar da bulunmakta.

Bu faydalı ve güzel röportaj için Buse Akay‘a teşekkür ederiz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir