“Yapabileceğiniz en iyi yatırım, kendinize olan yatırımdır. Ne kadar öğrenirseniz o kadar kazanırsınız.”

Warren Buffett

Kendinizi geliştirmek için harcadığınız zaman ve para asla boşa gitmez. Yeni bir dil öğrenmek için kursa yazılmak, alanında uzman konuşmacıları dinleyip bilgilerinizi genişletmek, kitap okumak veya çeşitli konularda araştırmalar yapmak, kendinizi geliştirmek adına yapabileceklerinizden sadece birkaçı. Bunun için bir adım attığınızda ve istikrarı sağladığınızda öğrenme isteğiniz daha çok artacak. Şunu bilmelisiniz ki iş kendinizi geliştirmeye gelince cimri olmayın çünkü sonunda mutlaka karşılığını alacaksınız.

Bugün sizlere kendinize yatırım yapmanın ve hayatınızı değiştirmenin 5 yolundan bahsedeceğim.

  1. Benlik Kavramınızı Değiştirin

Olumsuz bir benlik kavramına sahip olmak, yaşamınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir. Sınırlayıcı inançlara sahip olma ve kendinden şüphe duyma duygusu, birçok insanın hayallerini başaramamasının veya sürdürmeye çalışmamasının ana nedenlerinden biridir. Sadece bir dakikanızı ayırın ve hayatınız boyunca kendinize tekrar ettiğiniz tüm olumsuz düşünceleri hatırlayın. Şimdi, tam da bu anda size şunu sormak istiyorum: Bu düşünceler hayatı yaşama şeklinizi nasıl etkiledi? İyi değil dediğinizi duyar gibiyim. Bu etkiyi yok etmenin yolu, bu olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelere dönüştürerek yeni bir benlik imajı oluşturmak ve iyi niteliklerinizi takdir etmek. Bunu sürekli tekrar ettikçe faydasını görecek ve beyninizdeki olumsuz algıları kaldırmış olacaksınız.

2. Çevrimiçi Bir Kursa Kaydolun

Photoshop becerilerinizi tazelemek veya profesyonel olarak nasıl kod yazacağınızı öğrenmek istiyorsanız başlamak için hala geç değil. Bir internet bağlantınız olduğu sürece, çevrimiçi sayısız kursa ve çok fazla bilgiye erişebilirsiniz. Farklı öğrenme platformları sayesinde buralarda yer alan çeşitli kurslardan istediğinize katılabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca yazının sonunda sizlere benim de daha önce kaydolduğum ve faydasını gördüğüm eğitimlerin linkini bırakıyorum. Bu linkleri inceleyebilirsiniz.

“Kendinize yatırım, yapabileceğiniz en iyi yatırımdır. Sadece sizin hayatınızı iyileştirmekle kalmayacak, etrafınızdaki herkesin hayatını iyileştirecek.”

Robin Sharma

3. Bir Danışmandan Öğrenin

Bir akıl hocası ile çalışmak, hayatınızın hangi aşamasında olursanız olun motive olmanıza ve hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olabilir. Size sadece doğru yönde rehberlik etmekle kalmaz, aynı zamanda vizyonunuzu değiştirir, pek çok konuda yeni fikirler edinmenizi sağlar ve harika kaynakları sizlerle paylaşırlar. Hayatta ne yapmak istediğinizden tam olarak emin değilseniz ve kendinizi motive etmekte zorluk yaşıyorsanız bir akıl hocasına danışıp ondan yardım almayı deneyebilirsiniz.

4. Kendinize Yan Uğraşlar Bulun

Kendinizi geliştirme adımlarında ilerlerken bir yandan da ek bir koşuşturma başlatarak finansal başarıya da ulaşmanız mümkün. Bir e-ticaret işine başlayabilir, serbest yazarlık yapabilir veya iyi olduğunuz bir konuda özel dersler verebilirsiniz. Özel ders verme konusunda pek çok çevrimiçi site mevcut. Tek yapmanız gereken bu sitelere kaydolup hangi alanda eğitim verecekseniz buna uygun şekilde profilinizi oluşturmak. Tabii ki bu saydığım örnekler dışında da para kazanmanın sonsuz sayıda yolu var. Önemli olan becerilerinize uyan ve yapabileceğinize inandığınız işi bulmak.

5. Vücudunuzu Canlı Tutun

Hepimizin de bildiği gibi “Sağlık, en büyük zenginliktir.” Sağlıklı ve dinamik bir beden olmadan rahat bir yaşam sürmek zorlaşır. Vücudunuza iyi bakmak ve sağlığınıza öncelik vermek için sağlıklı yiyecekler tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi küçük alışkanlıklar edinebilirsiniz. Aynı zamanda arabaya binmek yerine bisikletle veya yürüyerek işe gidebilir ve yağlı yiyecekler yerine protein içeren besinler tüketebilirsiniz. Bunların yanında düzenli su tüketiminin de vücut için çok büyük faydaları var. Unutmayın, zamanla bu küçük alışkanlıklar hayatınızda inanılmaz bir fark yaratabilir.

Umarım bu konuda kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmiş ve sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kendiniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız şu anda harekete geçmeli ve ertelememelisiniz. Başlamak için tek yapmanız gereken şey sadece bir adım atmak, emin olun sonrasında devamı mutlaka gelecektir. Eğer gerçekten isterseniz her şeyi başarabilirsiniz.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

[1] https://addicted2success.com/life/5-ways-to-invest-in-yourself-and-change-your-life/

[2] https://www.iienstitu.com/online-egitim/zaman-yonetimi-egitimi

[3] https://www.iienstitu.com/online-egitim/konsantrasyon-egitimi

[4] https://bilgeis.net/tr/courses/33/programlamanin-temelleri

[5] https://www.udemy.com/course/yds-yks-ingilizce-ve-yokdil-hazirlik-1-tenseszamanlar/

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir