The Starry Night (Yıldızlı Gece) birçok ressamın ve birçok insanın bakarken büyülendiği ve ilham aldığı bir eserdir. Ressam, Yıldızlı Gece’yi 1889’da Fransa’nın Saint-Rémy şehrindeki Saint-Paul akıl hastanesinde depresyon halindeyken resmetmiştir.

Vincent van Gogh’un birçok eseri gibi bu eseri de maalesef ki hayatta iken hak ettiği değeri görememiştir. Ancak günümüzde dünya çapında önemli bir ünü ve değeri olan sayılı eserlerden birisidir. Yeterince şanslıysanız bu muhteşem eserin orjinalini New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi’nde görebilirsiniz. Umarım bir gün hepimiz bu eseri görebilecek kadar şanslı oluruz. Çünkü basit bir bakışın bile nasıl büyüleyici bir şaheseri ortaya koyabileceğini gözlemleyebileceğimiz nadir anlardan birisi olacağını düşünüyorum.

Yıldızlı Gece; modern sanat ve bir Fransız sanat akımı olan İzlenimcilik Dönemi’ne ait olan, Vincent van Gogh’un zamanında başarısız bulduğu bir eserdir. Kardeşi Theo’ya nasıl ve nereden esinlendiğini basit bir dille yazarak şöyle ifade etmiştir:

“BU SABAH PENCEREMDEN GÜN DOĞUMUNDAN ÇOK ÖNCE, ÇOK BÜYÜK GÖRÜNEN SABAH YILDIZINDAN BAŞKA HİÇBİR ŞEYİ GÖRMEDEN KIRSALI GÖRDÜM.”

Saint-Rémy’de akıl hastanesindeki zamanlarında Van Gogh, şiddetli olaylar yaşamıştı. Kendisine zarar veriyordu bununla birlikte resimleri üzerinde de  çalışmaya devam ediyordu. Ressam, Saint-Rémy kentinin akıl hastanesinden görünüșünü Yıldızlı Gece’de betimlemiștir.

Van Gogh’un ustaca ve akışkan fırça darbeleri; dönen gökyüzünü ve yoğun duygularını belirtir. Derinlemesine problemli zihne bir bakıș sağlar fakat resme bakıldığında içimizde ümitsizlik hissi olușturmaz.

İnsanların baktığında içlerinde derin duygular, kabaran hayaller oluşturan hatta bazen gözleri dolduran bu eser, Vincent’ın bulduğu fırsatta Saint-Rémy’deki penceresinden bakarak gördüğü ve hoşuna giden bir manzaradan ibaretti. Gerçek şu ki; her insan o manzarayı aynı şekilde resmetmezdi. Bazıları birebir aynısını aktarırken bazıları tuvale daha gerçek dışı bir fırça darbesi indirebilirdi. Van Gogh ise manzarayı beyninde, sanatçı gözüyle baştan yarattı.

Çok ilginçtir ki; zamanında Van Gogh’un değersiz gördüğü tabloları günümüzde insanlar tarafından kıymeti biliniyor. Keşke bir şekilde Van Gogh’a şu anki değerini gösterebilsek değil mi?

Şans; bu tabloyu da diğer değerli tabloları gibi dünyaya göstermeye yardım etmek için oradaydı. Vincent van Gogh’un kardeşinin eşi Jo van Gogh-Bonger; bu eserin günümüzdeki yolunu belirleyen kişi olmuştu.

Yıldızlı Gece, batı sanatının en önemli eserlerinden biri olarak yerini korumaya devam ediyor.

Önerilen Kitap:

  • Beyaz Diş
  • Yazar: Jack London
  • Basım Tarihi: 1906
  • Romandaki olaylar Amerika, Kanada ve Rusya’da geçmektedir. İnsanların arasına (medeniyete/uygarlığa) katılmak için ormanı terk eden vahşi bir köpeğin; acı, buruk, şaşırtan yaşamını anlatmaktadır.
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir