Robert Frost bir şiirinde şöyle yazmıştır, “Ormanın içinde iki yol vardı ve ben daha az seçilen yolu tercih ettim. İşte bütün farkı yaratan şey buydu.” Ancak ne yazık ki alacağımız tüm kararlar “Haydi bu yolu seçelim ve nereye gittiğini görelim!” demek kadar kolay değil. Özellikle de işimizi ilgilendiren bir karar vereceğimiz zaman.

İster küçük bir takımı yöneten birisi ister büyük bir şirketin başında olun, sizin başarınız ve şirketinizin başarısı, doğru kararları vermenize ve yanlış kararlarınızdan ders çıkartmanıza bağlıdır.

İş hayatında karar verme süreci, profesyonellere problem çözümü sağlayan ve adım adım ilerleyen bir süreçtir. Bu süreçte kanıtları değerlendirip alternatifleri inceler ve tüm bunların ardından bir yol seçeriz. Aynı zamanda bu, verilen karar sonucunda doğru karar verilip verilmediğini gözden geçirmemize fırsat sağlayan bir yol niteliğindedir.

Düzgün bir karar verme süreci, aceleci karar vermemizi engelleyebilir ve daha aydın kararlar vermemize yardımcı olabilir.

Her ne kadar karar verme sürecinin internette dolaşan farklı varyasyonları olsa da alanında profesyonel kişiler, işletme kitaplarında ve liderlik sunumlarında yaygın olarak bahsedeceğimiz bu yedi adımı kullanır.

Bu karar verme adımları daha doğru ve kazançlı kararlar vermemize yardımcı olması için kullanılabilir.

1.Kararınızı tanımlayın

Bir kararı verebilmek için ilk önce çözmeniz gereken problemi veya cevap vermeniz gereken soruyu tanımlamanız gerekir. Açık bir şekilde kararınızı tanımlayın. Eğer çözülmesi gereken bir problemi yanlış tanımlarsanız ya da seçtiğiniz problem çok genel olursa karar verme trenini daha istasyondan hareket etmeden rayından çıkarmış olursunuz.

Ek olarak vereceğiniz karardan sonra spesifik bir hedefe ulaşmak istiyorsanız bu kararı ölçülebilir ve programlanmış yapmanız gerekir ki süreç sonunda hedefinize ulaştığınızı kesin olarak anlayabilesiniz.

2. Kararınız ile alakalı olan bilgileri toplayın

Kararınızı tanımladıktan sonra sıra, yapacağınız seçim ile alakalı bilgileri toplamaya gelir. Şirketinizin veya topluluğunuzun kararınızla alakalı alanlarda nerede başarılı ya da başarısız olduğunu görebilmek için bir iç değerlendirmede bulunun. Ayrıca dış kaynaklardan da incelemeler, pazar araştırmaları ve bazı durumlarda müşterilerden gelen değerlendirmeler gibi bilgi araştırmaları yapın.

Dikkat: Bu adımda çok kolay bir şekilde fazla bilgi bataklığına düşebilirsiniz. Durumunuza uygun görünen bazı olgular ve istatistikler sürecinizi karmaşıklaştırabilir. Bu yüzden göz önünde bulunduracağınız bilgileri iyi seçmeniz gerekir.

3. Alternatiflerinizi tanımlayın

Şimdi, kararınızla alakalı bilgiler parmak uçlarınızdayken probleminiz için olası çözümleri tanımlayın.

Bir hedefi gerçekleştirmeye çalışırken genellikle, birden fazla dikkate alabileceğiniz opsiyonlarınız olur. Örnek verecek olursak, eğer şirketiniz sosyal medyada daha fazla etkileşim kazanmak istiyorsa, alternatifleriniz; ücretli sosyal reklamlar, sosyal medya stratejinizdeki bir değişim ya da bu ikisinin birleşimi olabilir.

4. Kanıtlarınızı gözden geçirin ve değerlendirin

Alternatiflerinizi belirledikten sonra bu alternatiflerin lehinde ve aleyhinde olan kanıtları gözden geçirin ve değerlendirin. Şirketlerin bu alanda başarılı olmak için geçmişte ne yaptıklarına bakın ve kendi kuruluşunuzun kazanç ile kayıplarını dikkatlice inceleyin. Alternatiflerinizde oluşabilecek potansiyel tehlikeleri belirleyip bunları, getirebileceği olası mükafatları ile birlikte tartın.

5. Alternatifleriniz arasından seçim yapın

İşte karar verme sürecinde kararınızı verdiğiniz yer burası. Umuyoruz ki alınacak kararları tanımlayıp açıklamış, tüm alakalı bilgileri toplamış, seçilebilecek yolları geliştirmiş ve düşünmüşsünüzdür. Bir önceki adımların sayesinde seçiminizi yapmak için mükemmel bir şekilde hazırsınız.

6. Harekete geçin

Kararınızı verdikten sonra harekete geçin! Kararınızı somut ve ulaşılabilir kılmak için bir proje ya da plan geliştirin. Geliştirdiğiniz planınız yerine oturduğunda ekiplerinizi görevlerini yapmak üzere yönlendirin.

7. Kararınızı yeniden inceleyin

İlk adımda tanımladığımız gibi, belirlediğiniz zaman zarfı geçtikten sonra kararınıza dürüst bir şekilde bakın. Problemi çözdünüz mü? Soruyu cevapladınız mı? Hedeflerinize ulaştınız mı? Eğer tüm bu soruların cevabı olumlu ise gelecekteki referanslar için neyin işe yaradığını not alın. Ancak olumlu değilse karar verme sürecine tekrar başlarken hatalarınızdan ders çıkarın.

Daha iyi karar vermek için kullanabileceğiniz yöntemler

Vereceğiniz karara bağlı olarak kanıtlarınızı, bir karar ağacı kullanarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca klasik bir artı-eksi listesi yapabilir ve opsiyonlarınızın gerekli kriterlere uyup uymadığını ya da çok yüksek risk yaratıp yaratmayacağını açık bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Ana hatları ile gözden geçirdiğimiz bu adımlarla ve kullanabileceğiniz birkaç yöntemle hızlı bir şekilde daha bilinçli kararlar alabilirsiniz.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

https://www.lucidchart.com/blog/decision-making-process-steps

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir