Üniversite statüsü nedir? 

Devlet Üniversitesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

Ankara

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara; bünyesinde birçok sanatsal, kültürel, doğal ve turistik mekânı bulunduruyor. Tarihi boyunca uygarlıklara ve topluluklara ev sahipliği yapan Ankara 13 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen başkenti olmuştur. Daha çok tarihi mekanları ile turistik gezilere ev sahipliği yapan Ankara’nın en çok ziyaretçi alan alanı ise bürokrasi bazlıdır.

Şehrin ulaşım imkânları nelerdir?

Şehir içinde geniş bir metro ağı ve Ankaray bulunur. Her yere kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz otobüsler ve minibüsler de mevcuttur. Eğer şahsi aracınız var ise özel saatler dışında aşırı yoğun bir trafikle karşı karşıya kalmayacaksınız.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?

Ankara’da uzak yerler çıkması dışında yurt konusunda bir sıkıntı çeken insanla karşılaşmadım henüz. Çok sayıda KYK yurdu, özel yurt, öğrenci evleri, apartlar ve okulların kendi bünyesinde barındırdığı yurt mevcut.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?

Hacettepe Üniversitesi eğitim başarısıyla ülke çapında hatta dünyada adından söz ettiren bir okuldur. Sosyal ortamı olarak ise çok geniş ve zengin (içinde neredeyse her türlü imkânı bulabileceğiniz) kampüs ortamları, ülke bazında başarıları olan ve öğrenci gelişimine uygun toplulukları ile birçok başarıya imza atmıştır ve ileride de atacağından hiç şüphem yoktur.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Hacettepe Üniversitesi içinde 15 Fakülte, 15 Enstitü, 2 Yüksekokul,1 Konservatuar, 4 Meslek Yüksekokulu, 98 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulundurur. Beytepe Kampüsü Eskişehir Yolu üzerinde bulunur ve Beytepe metro durağında inilerek ulaşılır fakat ulaşım konusunda tek dezavantajı okul kapısından girdikten sonra çıkılan 5km’lik yoldur. Tabi ki otobüslerle çıkılıyor ama metrodan inip otobüse binme zorunluluğu doğuruyor. Sıhhiye Kampüsü ise şehrin göbeğinde bulunduğu için bir ulaşım problemi bulunmamakta.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

Üniversitemizde 7/24 açık Merkez Kütüphanesi bulunmaktadır. Bunun yanında çok sayıda çalışma odası ve salonu var. Eğer kampüs içindeki yurt veya öğrenci evlerinde barınıyorsanız onların da kendine ait çalışma odaları bulunmakta

Üniversitenin sosyal imkânları nelerdir?

Bir üniversitede arayabileceğiniz tüm müzik, sanat, spor, eğlence imkânları bulunuyor. Bunun yanında düzenlenen konserler, çeşitli etkinlikler, toplulukların çok sık kendi bünyelerinde oluşturduğu ünlü söyleşiler, workshoplar, girişim yarışmaları var. Topluluklarda aktif görev almanız durumunda çok sosyal bir üniversite hayatı geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkânları nelerdir?

Üniversite öğrencilerine sağlanacak destekler; devlet kaynaklı destekler, sivil toplum kuruluşları tarafından verilen destekler ve diğer destekler olmak üzere üç grupta toplanmakta. Devlet destekli katkı payı, burs ve krediler Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmekte. Katkı payı ve kredilere başvurular, öğrenci tarafından doğrudan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna yapılmakta. Burs ve kredi miktarları her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilmekte. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleriyle öğrenciler arasındaki iletişim, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından değil, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Burs Koordinatörlüğü tarafından yapılmakta.

Okuldaki yemek imkânları nasıldır?

Üniversitemiz yemekhanesinde kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri çıkmakta olup ücreti 2.50-3 TL civarındadır. Yemekhane dışında özel restoranlar, hızlıca yemek yiyebileceğiniz büfeler, kafeler, marketler bulunmaktadır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ne zaman kurulmuştur?

Fakültemizin temelini oluşturan İktisat Bölümü, Üniversitemizin kuruluşun takiben 1968 yılında, iktisat biliminin Türkiye’deki öncülerinden olan Prof. Dr. Osman Okyar tarafından kurulmuştur.

Fakültenin eğitim dili nedir?

Fakültemiz tercihe bağlı olarak İngilizce ve Türkçe dillerinde eğitim vermektedir. 

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

%100 İngilizce bölümler için zorunlu hazırlık eğitimi vardır fakat seviyeniz yeterli ise sınava girip muaf olabiliyorsunuz. Türkçe bölümler için ise isteğe bağlı hazırlık seçilebilir.

Fakültenin akademik kadro yönünden özellikleri neleredir?

Fakültemizde 9 profesör doktor, 11 doçent doktor, 4 doktor öğretim üyesi, 9 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Fakülte akredite midir?

Evet

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Erasmus, Mevlana, Farabi 

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

İİBF çıkışlı aktif topluluklar bulunmaktadır. Bu topluluklar çok aktif çalışıp başarılı işler gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra fakülte kendi sempozyum ve konferanslarını da gerçekleştirmektedir

Fakültenin Web sitesi ve diğer iletişim adresleri;

Web adresi: https://www.econ.hacettepe.edu.tr/

Yazışma Adresi
İktisat Bölümü
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası 2. Kat
Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi
06800 Çankaya-Ankara, TÜRKİYE

Telefon
Sekreterlik: +90 312 297 86 50-51
Personel: +90 312 297 86 50 / Üç haneli dahili numara

Faks
+90 312 299 20 03

İktisat bölümünde zorunlu staj var mıdır? Nerelerde staj yapılır?

Zorunlu staj yoktur. Ama staj yapmanız sizi diğer öğrenciler arasında öne taşıyacaktır ve iş bulma sürecinde size çok yardımcı olacaktır.

İktisat bölümü iş olanakları yönünden nasıl değerlendirilir? Çalışma alanları nelerdir?

İktisat bölümü mezunu biri birçok alana yönelme şansına sahiptir bu yüzden üniversitede kendini nasıl bir alanda eğittiği iş hayatında da önündeki kapıları açacaktır.

 • Mali müşavirlik
 • Değerleme uzmanlığı
 • Analiz
 • Bankaların uzman kadroları ve müfettiş kadroları
 • Denetmenlik
 • Şirketlerde yönetim birimlerinde çalışma
 • Kontrolörlük
 • Uzmanlık
 • Bankaların uzmanlık kadroları
 • Bankaların gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı gibi müfettişlik kadroları
 • TBMM
 • Merkez Bankası uzmanlığı
 • Kaymakamlık
 • İdari hakimlik
 • Sayıştay denetçiliği
 • Denetmenlik ve kontrolörlük

İktisat bölümünü tercih edenlerin sahip olması gereken özellikler/özel durumlar nelerdir?

Sosyal alanda kendine güvenen, insan iletişiminde başarılı olan, analitik zekası iyi derecede çalışan, matematiği seven, ekonomi, siyaset, ve dünya gündemine ilgi duyan kişiler olmalı.

İletişime geçebileceğiniz fakülte yönderimiz; 

İbrahim Eren YAVUZ 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir