“Gülümse, kalbin ağrıyor olsa da. Sadece gülümsersen, hayatın hala değerli olduğunu göreceksin.”

Nat King Cole

Neden gülümseriz?

Planlamadan gülümseriz ve genelde kahkahalar da refleks olarak ortaya çıkar. Bunlar gerçek gülümseme ve gülüştür. Çok farklı sebepler ve olaylar gülümsememize sebep olabilir. Sadece mutlu olduğumuzda gülümsemeyiz. Planlı olarak cana yakın ve sıcakkanlı görünmek için de gülümseyebiliriz. Sinirliyken, üzgünken veya korktuğumuzda da gülümseyebiliriz. Gülümseme ve kahkaha atma karmaşık bir ifade halidir.

Hem gülümsemek hem de gülmek yüzyıllardır ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Fransız bilim adamı Guillaume Duchenne, 1800’lerde kahkaha ve gülümsemeyi inceleyen bir Fransız nörologdu. Gülümseme sırasında 200 kasının devreye girdiğini keşfetti. Bu kaslardan biri, ağzımızın köşelerini kontrol eden elmacık kemiğimizdir. Bu kası istediğimiz zaman çalıştırabiliriz. Diğeri ise göz çevremizi kontrol eden Orbicularis Oculi‘dir. Orbicularis Oculi’ni istediğimiz zaman değil, sadece gerçek bir kahkaha veya gülümsemeyle çalıştırabiliriz. Bu gerçek gülümseme Duchenne Gülümsemesi olarak adlandırılmıştır.

Yeni araştırmalar gülümsemenin tek sebebinin saf mutluluk olmadığını öne sürüyor. Harry Witchel, gülümsemenin içsel ve doğal bir neşe tarafından daha az yönlendirildiğini ve bunun yerine sosyal bir işaret olduğunu öne süren bir araştırma yaptı.

Profesör Sophie Scott, Neden Gülüyoruz adlı TED konuşması ile tanınan bir profesördür. Business Insider ile yaptığı bir röportajda, “Bence en önemli iki gülme türü veya gülmeler arasındaki ayrım, tamamen istemsiz olup olmadıkları veya biraz daha iletişimsel olup olmadıklarıdır.” demiştir. Profesör aynı zamanda kahkahayı ikiye ayırmıştır. İstemsiz kahkahalarla bazen gülmeyi durduramadığınızı ve gülmenin bedeninizi ele geçirdiğini belirtmiştir. Sosyal kahkaha ise etkileşimlerin kontrollü bir parçasıdır.

“Birinden hoşlandığımızı, birini tanıdığımızı, biriyle aynı grubun parçası olduğumuzu göstermek için çok gülüyoruz. Onları anlıyoruz.”

Profesör Sophie Scott

Neden güldüğümüz ve kahkaha attığımız konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak kahkaha atmanın ve gülümsemenin psikolojik ve fiziksel faydaları olduğu açıktır.

Psikologlar, gülümseme gibi duygusal ifadelerden elde edilen yüz geri bildiriminin beyne duygusal deneyimi artıran bilgiler verdiğine inanıyorlar.

Gülümsemenin sizi daha mutlu hissettirebileceği düşüncesi uzun bir geçmişe sahiptir. 1872‘de Darwin, ifade edilen bir duygunun bastırılmış olandan daha yoğun hissedilip hissedilmeyeceğini düşündü. İlk psikologlar 1880’lerde bunun hakkında çok düşünüyorlardı. Konuyla ilgili yüzden fazla araştırma yayınlandı.

Kaç defa gülümsediğinizde ve kahkaha attığınızda içinize dolan o ferahlığı hissettiniz? Birçok insan için bu, sayamayacakları kadar çok anı anlamına gelir. Gülümsemenizi tetikleyecek gerçek ve içten bir olay olduğunda bunu gerçekten hissederiz. Peki bazı sebeplerden dolayı gülümsemek zorunda kaldığımızda ne olur? Yüzümüze yansıttığımız ifadeyi içimizde hissedemeyiz.

Gülümsemek, mutluluğun bir yansımasıdır. Hissettiğimiz duygunun yüzümüze yansıma halidir. Bir insanın bize baktığında mutlu olduğumuzu anlamasını sağlar. Aynaya baktığımızda kendi mutluluğumuzu görüp belki de daha fazla gülümsememizi sağlar. Gülümsemek mutluluğun bir getirisidir ve mutlu insanların daha başarılı sonuçlara ulaştığı da bir başka araştırma sonucudur.

Sosyal açıdan baktığımızda, araştırmalar gülümsemenin insanları çektiği sonucuna varmıştır. Gülümsemek samimiyeti gösterir ve olumlu bir açıdır. İnsanlar pozitifliğe çekilir. Daha kolay ve daha hızlı sosyalleşilir. Gerçekten mutluluk gösterme eğiliminde olan insanların sosyal ilişkilerinde kesinlikle daha fazla keyif aldıkları öngörülür.

Sağlık açısından baktığımızda ise, ilk başta gülümsemeyi bilimle bağdaştıramayabiliyoruz. Ancak daha mutlu insanlar daha sağlıklı olma eğilimindedir. Fakat bu sadece bir gülümsemeye mi bağlıdır? Sağlığımız iyiyse iyi kalmasını dilemek, kötü giden bir şeyler var ise umut dolu olmak sağlık açısından geleceğimize yön verir. Fiziksel sağlığı yerinde olan bir insan psikolojik açıdan iyi bir durumda değilse bu kötü duygular eninde sonunda bir yolunu bularak kişinin fiziksel sağlığına da zarar vermeye başlar. Psikolojisiyle savaşan, yenilgiyi kabul etmeyen, hayatında olumlu olaylar yaratmaya çalışan, mutluluk kaynağı arayan, her fırsatta gülümsemeye çalışan bir insan kesinlikle gerçek gülümsemeyi reddetmiş veya unutmuş insanlardan birkaç adım öndedir. Bunun yanı sıra; fiziksel sağlığı kötü durumda olan bir insan ise ölümü kabul etmişse sonuç yine kötüdür. Olabilme ihtimali olan kötü bir durumu kabullenmek ve bunun gerçekleşmesini beklemek kesinlikle bu olumsuz sonuca daha hızlı varılmasına olanak sağlar. Ancak, hissettiği acıya rağmen gülümsemenin bir yolunu bulan insanlar, gerçekleşmesi yüzde yüz olan bir durumu bile erteleyebilirler. Araştırmalar da bunu kanıtlıyor.

Gerçekten umut vaat etmeyen/edemeyen durumlardan kurtulan daha çok gülümseyerek bu kötü olaya veda eden çok fazla insan var. Tabii ki her olay, her durum gülümsemeye bağlı değildir. Kesin bir şekilde bu her şeyin cevabı değildir. Ancak mutluluk aramak, umut etmek, neşe bulmak ve keyif almak her zaman iyileştirici etkiye sahiptir.

Her şeye rağmen gülümseyebilen bir insan, yaşadığı zorluklarla başa çıkabilen ve güçlü kalabilen bir insandır. Bu örnek alınabilecek özel bir durumdur.

Önerilen Film:

  • Amélie (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain)
  • Yapım Tarihi: 2001
  • Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet
  • Tür: Komedi – Romantik
  • Konusu: Amélie anne ve babasını kaybetmiştir. Kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamıştır. Bu adanmışlığı fark ettirmeden bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır.

KAYNAKÇA

“Gülümse, kalbin ağrıyor olsa da. Sadece gülümsersen, hayatın hala değerli olduğunu göreceksin.”

Nat King Cole

“Birinden hoşlandığımızı, birini tanıdığımızı, biriyle aynı grubun parçası olduğumuzu göstermek için çok gülüyoruz. Onları anlıyoruz”

Profesör Sophie Scott
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Vücut Saatimiz

“Zaman öldürmek yerine bir şeyler yapın. Çünkü zaman sizi öldürüyor.” Paulo Coelho Genellikle işlerimizi bir an önce halledip…