Geri bildirimler hayatın o kadar içinden bir konu ki kuaförden çıktığımızda saçımızın nasıl olduğunu duymak, öğrenmek isteriz. Bir ihtiyaçtır aslında. Sahnede  konuşmamızı yapıp sahneden indiğimizde de ilk sorduğumuz soru sahnemizin nasıl geçtiğine dairdir. Peki nedir bu geri bildirim? Alıcı ve gönderici arasındaki geriye bilgi akışına geri bildirim denir. Bu gerçekleşmezse eğer, tek yönlü bilgi akışı olur ve iletişim oluşmaz. Oysa gerçek anlamda başarılı bir iletişim sürecinin oluşması için her iki tarafında iletişim sürecine dahil olması gerekir. 

Neden geri bildirim veririz? Çünkü iletişim, geri bildirimler sayesinde tamamlanarak gerçekleşir. Ayrıca geri bildirimde bulunmak karşıdaki kişiyi dikkate aldığımızın, kişinin emeğine saygı duyduğumuzun ve ona değer verdiğimizin bir göstergesidir. Bu durumlar anlatıcı kişinin motivasyonunu yüksek tutar. Bu nedenle geri bildirim vermeliyiz.

Olumlu ve olumsuz geri bildirimler vardır. Olumlu geri bildirim davranışı ileriye taşır. Amacı ise bireyin anlattığı şey sonucunda başarısını en iyi şekilde değerlendirmek ve daha verimli hale nasıl getirilebilir bunu açıklamaktır. Olumsuz geri bildirimin amacı ise karşıdaki kişiye anlatımı hakkındaki şikayet ve sorunları bildirmektir. Bu şikayet ve sorunlar karşı tarafa saygı çerçevesinde verildiğinde bireye fayda sağlar.Tersi durumda bireyi rencide edebilir ve motivasyonunun düşmesine sebep olabilir. 

Geri bildirim nasıl yapılır ve geri bildirim verirken nelere dikkat etmeliyiz? Birçok kişi geri bildirim verirken bunun kurallarını göz ardı eder. Bu da etkili bir iletişim oluşmasını engeller. Eğer doğru bir geri bildirim vermek istiyorsak şuradan başlamalıyız: Geri bidirim bir nasihat değildir. Bu nedenle somut örnek üzerinden mümkün olduğunca açık ve net yapılmalıdır. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru bir tonlama ile yapılmalıdır. Ayrıca anlatımın hemen ardından yapılan geri bildirim anlatıcı kişi için daha faydalıdır. Fakat bazen istisnai durumlar olabilir. Örneğin gergin bir toplantı sonrası anlık  geri bildirimin olması sorun çıkartabilir. Bu gibi durumlarda biraz beklemek en iyi tercihdir. Ancak bunun dışındaki normal durumlarda geri bildirimin anlık  yapılması çok önemlidir. Ancak bu şekilde geri bildirim kalıcı bir etki bırakır. Bunun yanında geri bildirimin tarafsız olması da önemlidir. Başka konular karıştırmadan sadece anlatılanla ilgili olmalıdır. Anlatıcı kişi anlatımını tamamladığında ise verdiği emekten dolayı takdir edilmeli, anlatımı değerlendirilmeli ve daha iyi olması için neler yapılabilir bunun üzerine konuşulmalıdır. 

Geri bildirim yapmanın belli başlı prensipleri vardır:

1. Mutlaka yaşanmış ve gerçekleşmiş bir olay üzerine yapılmalıdır. 

2. Her ne olursa olsun karşıdaki kişiye saygılı olunmalıdır.

3. Yapılan geri bildirim kişinin kişiliğiyle ilgili olmamalıdır. Anlatılan konu ve anlatım tarzına yönelik olmalıdır. 

4. Kişi kendini rahatlatmak için yapmamalıdır. Gerçekten karşıdaki kişinin işine yarayacak ve içi dolu bildirimler verilmelidir.

Etkili bir geri bildirim herkesin gelişimine katkı sağlar. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru bir tonlamayla, içi dolu ve tarafsız yapılan geri bildirim, kişinin değişim ve dönüşümünün gerçekleşmesine yardımcı olur.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Anlamının Ötesinde: Çift Tık

Instagram, aylar önce bazı profillerde, beğenme sayısını göstermeme özelliğini denedi. Bu hesaplar, paylaşımların beğenme sayılarını göremiyorlardı. Ancak birkaç…
Okumaya Devam Et!

Vücut Saatimiz

“Zaman öldürmek yerine bir şeyler yapın. Çünkü zaman sizi öldürüyor.” Paulo Coelho Genellikle işlerimizi bir an önce halledip…
Okumaya Devam Et!

Liderlik

Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluğu;…
Okumaya Devam Et!

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dünya üzerinde bilinen 4.57 milyar internet kullanıcısı, 3.81 milyar sosyal medya kullanıcısı vardır. Ve bu kullanıcılar internet üzerinde…