İnsan, yok oluşunu içinde aşkla yaşatmalı,
ondan üstün olmak için kendi iç heykelini yontmalıdır.
(VAROLUŞUN AMACI)


Merhaba sevgili okur!


Öz liderlik, bireyin kendi kendini etkileme süreci olarak tanımlanabilir. (Manz ve Sims, 1980; Manz, 1986; Manz ve Sims, 1991; Neck, Nouri ve Godwin, 2003) Öz liderlik kavramı, öz denetim, öz yönetim, öz düzenleme ve öz motivasyon tekniklerini kapsayan temel olarak bireye özgü bir kavramdır (Williams, 1997).


Bu tanıma bakıldığında son dönemlerde ortaya çıkan öz liderlik kavramı aslında unsurları ile bir bütün olarak bütün ele alındığında bu unsurların (öz hedef, öz ödül, öz ceza vb.) yeni olmadığını fark edilir.

Öz liderlik öncelikle kendi benliğimizi iyileştirmekten geçer. Bir kişinin kendisine faydalı olması için bazı felsefi ilkeleri benimsemesi gerekir.


Öz liderliğin birinci felsefesi kendini bilmekten geçer. İnsanın zayıf ve güçlü yanlarını bilmesi kendisine karşı dürüst olmasını ve hayatını yönlendiren değerlerin farkında olmasını sağlayan büyük bir etkendir. Kendini keşfetmiş insan kendi değerleri, tutum ve davranışları için farkındalık düzeyi yüksek bir rehber olur.
Liderliğin İlk Emri: Kendini Bil… Kendini tanımayan bir lidere hiçbir araç yardım edemez. (Harvard Business Review)

Öz liderliğin ikinci felsefesi dengedir. İnsanın değişen koşullarda mevcut sistem içerisinde fizyolojik, psikolojik, biyolojik düzeylerde uyum yeteneğini özümsemiş olması doğru işler yapması için büyük bir etkendir. Bütünsel ve tatminkâr bir hayat yaşamak için öz liderlik oluşumunda insanın iç ve dış çevre ile dengede olması bedenin, zihnin, ruhun bir bütün hâlinde olmasını sağlar.

Düşünü kurduğum her şey bir denge sanatıdır. (Henri Matisse)

Öz liderliğin üçüncü felsefesi özgüvendir. Yeterlilik duygusu kendilik değeri için kilit faktördür. İnsanın yaşantısı boyunca yeterlilik duygusunu taşıması ve kendi arkasında durması öz güven duygusunun oluşumunu sağlar. Olumlu bir duygu olan öz güven duygusu davranışlarımızı şekillendirerek hayatımıza hükmeder. Öz güveni içinde bütünleştirmiş insanlar öz liderlik kavramına daha iyi uyum sağlar.Başkalarına hâkim olmak güçtür.

Kendinize hâkim olmak gerçek güçtür. (Lao Tze)


Öz liderliğin dördüncü felsefesi planlamadır. Zamanın ehemmiyetini kavramış insanlar ömrünün boşa harcanacak kadar değersiz olmadığını bilir. Kaliteli yaşam için plan yapmak; hayatı kolaylaştırmayı, zamanı boşa harcamamayı, her an telaşlı olmamayı sağlar. Bu nedenle hayata değersizmiş gibi bakmanın öz liderlik için ne kadar zedeleyici olduğunu görebiliriz.

Bir plandan yoksunsan, başkasının planının bir parçası olursun. (Samuel Johnson)

Dünyada yaklaşık olarak 7 milyar insanın yaşamakta olduğunu bilmekteyiz. Aslında her insan bir dünya. Hepimizin hayat içinde savaşları, yaşama dair umutları, acıları ve neşeleri vardır. Ve tüm bunlar hepimizin bir yaşam hikayesi olduğunu göstermektedir. Bu hikayelerin farkına vardıkça diğer insanlardan ne kadar farklı olduğumuzu, aynı zamanda diğer insanlarla ne kadar benzer olduğumuzu fark ediyoruz. Bu hikayelerde kendi hayatının lideri olmak önce düşünmekten sonra gerçekleştirmekten geçiyor.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

Görsel : https://www.canva.com/
Akif T., Ünsal S., Tolga T., (2013) Öz Liderlik Ölçeğinin Türkçeye Uyarlanması Çalışması bilig sayı 67 213-246
Frankl V. E. (2009) İnsanın Anlam Arayışı Türkiye : Okuyan Us Yayınları
https://positivepsychology.com/

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

FLU

“Ruhumun yorgun sesi pek gür çıkıyor. Engel olamıyorum. Çekilesi bir hâl değil bu. Devamlı bir öteleniş, sürekli bir…
Okumaya Devam Et!

EKİP LİDERLİĞİ

     Liderlik sözcüğünü halk ağzında düşündüğümüzde aslında ne kadar da havalı bir isim öyle değil mi? ‘’Lider, liderim…’’…
Okumaya Devam Et!

AMA HİÇ ZAMANIM YOK!

“Lost wealth will be replaced by industry, lost knowledge by study, lost health by temperance or medicine but lost…
Okumaya Devam Et!

BİR KÜÇÜK DİŞ MESELESİ

  Öncelikle herkese merhaba! Bildiğiniz üzere diş hekimliği ülkemizde sağlık alanında en çok tercih edilen meslek gruplarından birisi.…