1. Üniversite statüsü nedir?

Devlet üniversitesi.

2. Üniversite hangi ilde bulunuyor?

Kayseri

3. Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin kültür, sanat, bilim ve turizm merkezlerinden biri olan Kayseri, tarihin en eski zamanlarından beri pek çok uygarlığa beşiklik etmiş ve her dönemde önemini korumuştur. Orta Anadolu’nun ticâret ve sanâyi merkezi, kara ile demiryollarının kavşak noktası, tabiî güzellikleri yanında çok zengin târihî eserlere sâhiptir. Çok eski bir yerleşim merkezi olduğundan pekçok târihî eser ve yeri vardır. Görkemli Erciyes Dağı ve gelişen kış turizmi potansiyeli ve lezzetli yemekleriyle görülmeye değer bir orta Anadolu şehridir.

4. Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

Üniversite şehir merkezine yakın konumlandırıldığından her yerden ulaşım sağlanabilir. Şehir İçinde tramvay ve otobüs aracılığıyla sorunsuz ulaşım sağlayabilirsiniz.

5. Şehirdeki yurt olanakları nasıl?

Kayseri’de 5 erkek öğrenci, 7 kız öğrenci olmak üzere 12 tane KYK yurdu vardır. Bunun dışında özel yurtlar, vakıf yurtları ve çok sayıda öğrenci rezidansı bulunmaktadır.

6. Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?

2012 yılından itibaren Kültür-Sanat Komisyonunca planlanan ve Kültür Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen birçok kültürel ve sanatsal etkinlik gerçekleşmiştir.

7. Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Erciyes Üniversitesi Kampüsü, Kayseri Güney-Batısında şehir merkezi ile Talas İlçe merkezi arasında olup 18 Fakülte, 4 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 7 Enstitü, 1350 yataklı 6 Hastane, Halı Saha, Tenis Kortları, Açık-Kapalı Spor Salonları ve Kongre-Konferans-Sergi Salonları bulunmaktadır. Ayrıca Kafeterya, Market, 4 Adet Banka Şubesi ve 11 Adet Bankamatik bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

8. Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

Üniversitemizde 7/24 açık Merkez Kütüphanesi bulunmaktadır. Ayrıca fakültenin içinde sadece eczacılık öğrencilerinin kullanabileceği çalışma salonu vardır.

9. Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

Öğrenciler için Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop ve Rock Konserleri, Halk Oyunları, Tiyatro ve benzeri alanlarda yeteneklerine göre etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler genelde öğrenci kulüpleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli kulüplerin aktiviteleri arasında, Satranç Turnuvası, Perşembe Sineması, Kuş Gözlem Gezileri, Bilişim Haftası etkinlikleri de bulunmaktadır. Üniversitemizce belirli gün ve haftalarda sempozyum, panel, konferans, sergi gerçekleştirilmekte, piknik turizm ve eğitim amaçlı gezilerin yanı sıra her yıl Nevruz Bayramı Şenlikleri, Tiyatro Festivali, Kayseri Kültür ve Sanat Haftası, Bahar Şenliği ve Yaz Kampları düzenlenmektedir.

10. Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkânları nelerdir?

Üniversitemizin girişimleriyle çeşitli kuruluş ve kişiler tarafından öğrencilerinize burs verilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burslar 12 ay süre ile verilmektedir. Üniversitemiz tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilerimize de aylık ücretsiz yemek bursu verilmektedir.

11. Okuldaki yemek imkânları nasıldır?

Üniversitemiz yemekhanesinde öğle ve akşam yemekleri çıkmakta olup. Fiyatı 2tl 50 kuruştur. Üniversite yemekhanesi olup tüm fakültelere açıktır. Fakülte çevresinde market, restoran alternatifleri de bulunmaktadır.

12. Eczacılık Fakültesi ne zaman kurulmuştur?

Fakültemiz 2004 yılında lisansüstü 2005 yılında lisans eğitimine başlamıştır.

13. Fakültenin eğitim dili nedir?

Fakültemizin eğitim dili Türkçedir.

14. Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

Fakültemizde hazırlık eğitimi yoktur.

15. Fakültenin akademik kadro yönünden özellikleri neleredir?

Fakültemizde 7 profesör doktor, 12 doçent doktor, 15 doktor öğretim üyesi, 20 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

16. Fakülte akredite midir?

Türkiye ‘ de eczacılık eğitiminin uluslararası alanda rekabet edilebilir düzeyde kalitesinin yükseltilmesini hedefleyen ve gelişimine katkı sağlamayı öngören Eczacılık Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ECZAKDER) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda fakültemiz Tam Akreditasyon almaya hak kazanmıştır.

17. Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Erasmus, Mevlana, Farabi

18. Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Fakültemizde aktif olan ERÜ eczacılık Kulübü ve ERCUPSA öğrencilerin eczacılık alanında bilimsel faaliyetlerle kendilerini geliştirmelerini amacıyla çeşitli alanlarda uzman kişileri okulumuzda misafir eder, atölyeler düzenler ve sosyal alanda birlikte vakit geçirmeye yönelik etkinlikler düzenler. Ayrıca yıllık yayın yapan KAPSÜL Dergisi de fakültemiz öğrencileri tarafından hazırlanmaktadır.

19. Fakültenin Web sitesi ve diğer iletişim adresleri;

Web adresi: https://pharmacy.erciyes.edu.tr/

Telefon : (352) 207 66 66 / 28000 Faks : (352) 437 91 69

E-Posta : pharmacyerciyes.edu.tr

20. Eczacılık bölümünde zorunlu staj var mıdır? Nerelerde staj yapılır?

Eczacılık bölümünde zorunlu staj vardır. Okul tarafından belirtilen iş günü kadar serbest eczane, hastane eczanesi, TİTCK, klinik eczacılık ve endüstri alanlarında staj yapılır.

21. Eczacılık bölümü iş olanakları yönünden nasıl değerlendirilir? Çalışma alanları nelerdir?

Eczacıların çalışma alanları;

• İlaç Endüstrisi: Farmakovijilans uzmanı, satış-pazarlama departmanı, medikal departmanı, klinik araştırmalar departmanı, ruhsat departmanı, Pazar erişim departmanı, Ar-Ge departmanı, Kalite Kontrol departmanı, bölge müdürlükleri, bayi müdürlükleri.

• Ecza Depoları

• Adli Tıp

• Halk Sağlığı

• Akademisyenlik

• Kamu Eczacılığı: Hastane, SGK, TİTCK, il/ilçe sağlık müdürlükleri

• Eczane Eczacılığı: Mesul müdür, ikinci eczacı, yardımcı eczacı

• Özel ve Kamu Laboratuvarları

• Kozmetik Endüstrisi: Tüm departmanlar

• Uzman Eczacılık: Klinik eczacılık, fitofarması

22. Eczacılık bölümünü tercih edenlerin sahip olması gereken özellikler/özel durumlar nelerdir?

Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, kimya ve biyoloji konularına meraklı ve bu alanda başarılı, sorumluluk duygusu yüksek, dikkatli, tertipli ve düzenli, ilaç ve kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan kişiler olmaları gerekir.

23. Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…:

Eczacılık fakültemiz ulusal ve uluslararası en seçkin üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitimlerini tamamlamış, araştırmalar yapmış, alanında uzman, bilimsel üretkenliği yüksek dinamik ve çok güçlü bir akademik kadroya sahiptir. Eczacılığa özgü ve mültidisipliner öğrenci laboratuvarlarımız ve çok güçlü bir araştırma altyapısı mevcuttur.

24. İletişime geçebileceğiniz fakülte yönderimiz;

Sümeyye KESKİN (4.sınıf)

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Veri Okuryazarlığı

Günümüzde artık veri kelimesini duyunca aklımıza gelen konular, toplum olarak alıştığımız ve temel olarak yakın gelecekte ne olacağını…
Okumaya Devam Et!

Kendinize Yalan Söylüyor Musunuz?

Son zamanlarda okuduğum yazılarda karşılaştığım bir kavram olan öz farkındalık, “21. Yüzyılın Gizli Silahı” ve “21. Yüzyılın En…