Spora vereceğimiz mana, gençliğe vereceğimiz mananın öz kardeşidir.

PEYAMİ SAFA

                                                                                          

Sporun sağlığımıza, bedenimize, duygularımıza olan katkılarını biliyoruz ve hepimiz hangi spor dalı olduğu fark etmeksizin bir spor ile uğraşmışızdır. Belki hâlâ daha bir spor dalıyla uğraşıyor bile olabiliriz. Peki, spor nedir?

Arama motoruna spor yazdığımızda karşımıza çıkan tanım şöyledir:

Spor, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivitedir.

Spor kelimesi Fransızca ’da yer alan “sport” kelimesinden dilimize geçmiştir, kelimenin kökeni ise “eğlence, fiziksel ve zihinsel zevk” anlamlarına dayanır. Tarihteki ilk izleri ise Antik Yunan’da yer alıyor, heykelleri bunlara en büyük örnektir. Resmi törenlerde, cenazelerde vb. bir sürü etkinlikte belirli yarışlara yer veriyorlardı. Zamanla gelişerek bu yarışlar M.Ö. 776 yılında olimpik oyunlara dönüşmeye başladı. Bugünkü anlamıyla ise 19. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürüyor.

Peki, e-spor nedir?

Elektronik spor, sanal ortamda genellikle video oyunu ile yapılan müsabakalara verilen isimdir. Genel olarak bir ödül karşılığında profesyonel oyuncuların katıldığı profesyonel bir organizasyonlar ile düzenlenir.

Tarihte bilinen en eski e-spor örneği ise 1972 yılında Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen Spacewar oyunudur. 1970’lerde ve 1980’lerde popüler sitelerde, dergilerde video oyun oyuncuları ve turnuvaları ile ilgili yazılar yer aldı. 1990’lı yıllarda ise güçlenen internet bağları ile birçok oyun daha da hız kazandı, ABD genelinde e-spor turnuvaları düzenlenmeye başladı.

2000’lerin başında ise Güney Kore’de spor gelişmeye başlamış ve oyun merkezleri kurulmuştur. Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı 2000 yılında e-sporu teşvik etme amacıyla Kore e-spor birliği kurmuştur. 2010 yılında ise daha da gelişen internet alt yapıları ile e-sporlar hem görüntülenmede hem de ödül miktarında artış yaşadı. 2000 yılında yapılan yaklaşık 10 turnuva sayısı, 2010’da 260’a yükselmiş ve kapsamı önemli ölçüde artmıştır.

Türkiye’nin bilinen ilk e-spor takımı, 2003 yılında kurulmuştur. 2014 yılından itibaren ise Gençlik ve Spor Bakanlığı profesyonel liglere katılacak oyunculara e-sporcu lisansı verilmekte ve bu oyuncular, profesyonel oyuncu olarak değerlendirilmektedir.

Peki e-spor bir spor olarak kabul edilebilir mi?

Bu konu hâlâ tartışmaya açıktır. Bir kesim popülarite artışından dolayı kabul edilmesini savunurken, bir kesim ise hiçbir zaman kabul edilmeyeceğini savunuyor. Spor genel olarak aktif fiziksel hareketler ile yapılır ve dikkatli planlama, kesin zamanlama, ustalıkla icra etmeye dayanır. E-spor ise bilgisayar başında hızlı düşünme, hızlı karar verme, stratejik hareketler yapmaya dayanır.

En başta sporun tanımını yaparken “Spor önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivite.” demiştik. Bu tanımdan yola çıkarsak e-spor da takım ile oynanan, rekabete dayalı, eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan bir aktivitedir. Ve farklı bir bakış açısı ile konuya bakarsak değişen dünya düzeninde her şey çevrim içi olarak devamlılığını sürdürüyor, sporda bu düzen içerisinde e-spor olarak kendisini koruyor.

SİZCE E-SPOR BİR SPOR MUDUR DEĞİL MİDİR?

KAYNAKÇA

Elektronik spor nedir? (t.b.). Elektronik Spor. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektronik_spor)

Spor nedir? (t.b.). Spor. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Spor)

Sporun tarihçesi. (t.b.). Sporun Tarihçesi Hakkında. (https://blog.decathlon.com.tr/2017/04/12/sporun-tarihcesi/)

E-spor nedir? (t.b.) E-spor Nedir? Nasıl E-spor Sporcusu Olunur? (https://www.fanatik.com.tr/espor-nedir-nasil-espor-sporcusu-olunur-2042336)

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir