Yanlış meslek seçimi, daha başlangıçtan bir tıkanıklığa mahkûm olacağınız anlamına gelir.

     İlber Ortaylı – Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

İlkokul çağından üniversite çağına kadar hepimize sorulan ortak sorular var “İleride hangi mesleği seçeceksin?”, “Mezun olunca ne olacaksın?”… Bu soruları başkaları yerine kendi kendinize sorduğunuzda cevaplar bulabiliyor musunuz?

Meslek seçimi yaparken sadece alınacak maaşa odaklanmak yanlıştır, asıl odaklanılması gereken “Ben bu işi severek yapabilir miyim?”.

Meslek Seçiminde Kendimize Hangi Soruları Sormalıyız:

  • “Kendini tanıyor musun?” bu soru ilk adımdır. Ne istediğini biliyor musun, seni mutlu eden şeyler neler, ileriye dönük hayalin ne peki… Eğer kendinle ilgili sorulara içten bir cevap verebiliyorsan diğer adıma geçelim.
  • “Üniversite hayalin ne?” sorumuz bu. Puanının yettiği veya ailenin istediği değil senin ne istediğin önemli bu noktada. Sınava sen hazırlandın ve üniversiteyi sen kazanıyorsun o yüzden kendini dinle. Belki seçtiğin bölümden mezun olduğunda doktor, mühendis ve benzeri unvana sahip olmayacaksın ama üniversitede ne kadar aktif ve girişken olursan ileride seçtiğin meslekte o kadar iyi olursun.
  • Evet, istediğin bölümü seçmelisin ama bu bölüm hayalin ile örtüşüyor mu? İleride isteklerine ulaşabilecek misin?

Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz:

  • En önemli adımın kendimizi tanımak olduğunu belirtmiştik peki diğer dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.
  • Kara verme aşamasında meslek araştırması yapılırken en önemli unsur yeteneklerinizi gösterebileceğiniz alanı seçmektir. Bu zamana kadar sözel alanda gelişme gösteriyorsanız seçeceğiniz bölüm buna uygun olmalı.
  • Meslek seçiminde kararsız kalabiliriz, çok doğal bir durum. İnternet üzerinde kolayca ulaşabileceğimiz birçok üniversiteye ait kariyer testleri var. Bu testler bize yol gösterici ve objektif cevapları veren olur.
  • İdol olarak adlandırdığımız, kendimize yakın hissettiğimiz kişiler vardır eğer iletişim kurabiliyorsak onlar ile konuşmak yol gösterici olabilir. Eğer iletişim kuramadığımız birisiyse yol gösterecek eserlerini inceleyebiliriz.

Meslek seçimi ile ilgili yüzlerce cümle kurabilirim fakat sade ve öz olmak en iyisidir. Lütfen hayallerinizi çöpe atmayın, hayallerimi gerçekleştireceğim diye de çıkmaza girmeyin. Unutmayın hepimiz bir sistemin içindeyiz ve ne yaparsak yapalım ortak payda da bir gün buluşacağız o güne kadar ise istediğimiz gibi yaşamak bizim elimizde. Seçtiğiniz meslek size çok iyi bir maaş sunabilir ama o kadar yük yükler ki harcayacak zaman mekân bulamayabilirsiniz. İstediğiniz ve idealiniz olan mesleği seçtiğinizde belki milyonlar kazanmazsınız ama hayat sizin için çekilebilir hale gelir.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

*https://www.beykent.edu.tr/aday/tercih/dogru-meslek-secimi

*https://www.manpower.com.tr/blog/meslek-secimi-nedir-dogru-meslek-secimi-neden-onemlidir

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Sağlıklı bir Yaşam için Motivasyon

Günümüzde sağlıklı yaşam daha fazla insan tarafından benimsenmeye başlanmış ve sağlıklı yaşamayı düzenli bir hale getirmek için çabalayan…