Dünya üzerinde bilinen 4.57 milyar internet kullanıcısı, 3.81 milyar sosyal medya kullanıcısı vardır. Ve bu kullanıcılar internet üzerinde birçok iz bırakıyor, bu izlere de dijital ayak izi deniliyor.

Dijital ayak izinin tam tabiri ise bireylerin internet ortamında bıraktığı izler ve kayıtlardır. Bu iz, internet ortamından silinmesi mümkün olmayan bir izdir. Dijital ayak izi, kullanıcıların internetteki hareketler, sanal platformlardaki paylaşımlar, internet geçmişleri ve arama motoru sonuçlarından oluşur.

Dijital ayak izi ikiye ayrılır, aktif ve pasif.

Aktif dijital ayak izi, kullanıcıların bilinçli olarak sosyal medya ortamlarında paylaşım yaparken, etkileşim sağlarken, yayın yaparken, sosyal medya kullanıyorsa orada bulunduğu etkileşimlerinden, e-posta gönderimlerinden vb. oluşmaktadır.

Pasif dijital ayak izi, dijital ortama girdiğimiz andan itibaren gerçekleşen konum bilgisi, IP adresi, arama motorunda yapılan aramalar vb. oluşmaktadır.

İnternet ortamında kullanıcıların ayak izleri toplanıp analiz edilmektedir. Bunun amacı ise kullanıcıların yaptığı aramalar, toplumla ilgili bilgi edinme, tepki ölçme, yaş, cinsiyet gibi değişkenlere dayalı detaylı sonuçlar çıkartılabilmektedir. Elde edilen verilerin kullanılması adına oluşturulan algoritmalar ile yapay zekâ kullanılarak kullanıcı veya yaşadığı toplum hakkında bilgilere ulaşılabilir ve gelecekteki yönelimleri tahmin edilebilebilir.

Dijital ayak izi bırakmada farkındalığa ulaşabilmek adına birçok yayın, konferans  bulunmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz dijital çağda herkes internet ortamında bulunmakta ve iz bırakmakta. Ve bu dijital verilerin gücünün farkında olan bazı devletler veri gizliliğine dayanan yasal düzenlemelere gitmiştir. Ancak devletlerin çıkardığı yasal düzenlemeler tüm bu verilerin gizliliği için belirli noktalarda yetersiz kalmaktadır, işte bu noktada sosyal mecralar kendi gizlilik politikalarını çıkardı. Örneğin Facebook, Twitter, Instagram, YouTube.

Özetle internet ortamında yaptığımız her işlem kayıt edilmekte ve geri alınamaz kayıtlarda. Bu konuda bilinçlenmeli ve daha dikkatli internet kullanıcıları haline gelmemiz gerekmektedir.

Kaynakça

  • Sosyal medya ve dijital ayak izlerimiz (Dr. Öğr. Üyesi Onur Birol)
  • Sosyal Medya Kullanıcılarının Dijital Ayak İzi Farkındalığı (Prof. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL / Öğr. Gör. Ahmet TAŞ)
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

GÜLÜMSEMENİN GÜCÜ

“Gülümse, kalbin ağrıyor olsa da. Sadece gülümsersen, hayatın hala değerli olduğunu göreceksin.” Nat King Cole Neden gülümseriz? Planlamadan…
Okumaya Devam Et!

Sevginin Beş Dili

İnsanların günümüzde karşılaştığı en yaygın ilişki sorunlarından biri, sevgiyi bir başkasınadolaylı ve doğrudan bir şekilde ifade etmektir. Neredeyse…