Covid-19 Pandemisinden dolayı eğitimlerimiz, işlerimiz online olarak evden yürütülmektedir. Aslında şu yeni düzeninde bize kolaylık sağlamaktadır. Lakin evden çalışmanın artması hareketsizlik kötü beslenme sonucu kilo alınmasından dolayı postür bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzun ideal duruş pozisyonuna postür denir. Uzmanlar, ideal postüre sahip olmanın sadece dış görünüş açısından değil, ruhsal ve fiziksel sağlık açısından birçok önem taşıdığını dile getiriyor. Duruş bozukluğunun en genel belirtileri ise şunlardır:

Omuz ve kol ağrıları

Bacak, diz veya ayak bileği ağrısı

El veya ayak bileklerinde ağrı

Kas yorgunluğu, kuvvetsizlik, nedensiz yorgunluk

Baş ağrısı

Kas ve bağ dokuların gerilmesi, gerginlik

Sinir sıkışmaları

Kambur durmak

Omuzların düşük olması, öne doğru salınmış olması, başın dik olmaması,

Oturup kalkma veya hafif ağırlıkları kaldırırken zorlanma

Özgüven eksikliği

Yürürken veya ayakta dururken dizlerin bükük olması

Kürek kemikleri çok geride yürümek, bu nedenle bel çukurunun artması, göbek ve kalçanın öne çıkması

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Sürekli aynı pozisyonda kalkmayın. Özellikle masa başında çalışıyorsanız sandalyenizin ve masanızın boyu bilgisayarınızın gözünüzle olan uzaklığı gibi şeyleri değiştirerek duruşunuzu düzeltebilirsiniz. Bilgisayarınız göz seviyenizde olacak şekilde yükselterek başınızın öne doğru gitmesini önleyebilirsiniz. Masa ve sandalye boyunu da kendinize göre ayarlarsanız omurganız doğru hizalanmış olacağı için duruşunuz düzgün ve rahat olacaktır.

Aşırı kilo almakta kaçının. Başta da söylediğimiz gibi kötü beslenme ve kilo alma bu durumları tetiklemektedir.

Objeleri kaldırırken dizler hafif bükük olmalı, ağır objeler iki el kullanılarak ve vücuda mümkün olduğunca yaklaştırılarak taşınmalıdır.

Egzersiz en önemlidir. Sırt kaslarını ve kol kaslarımızı kuvvetlendiren, göğüs ve özellikle arka bacak kaslarımızı esneten ve omurga hareketliliğini arttırmaya yönelik egzersizlerin içinde bulunduğu bir egzersiz programı oluşturulmalıdır. Pilates, yoga, tai chi, beden farkındalık egzersizleri ve nefes egzersizleri ile de duruş bozukluğunu önleyebilirsiniz.

Uyku saatlerinize ve kalitenize dikkat etmek, duruş bozukluklarından korunmanın bir başka yolu! Yeteri kadar uyumadığınızda vücudunuz gerilir ve bitkin düşer; dolayısıyla yetersiz uyku, duruş bozukluğuna davetiye çıkarır. Duruş bozukluğundan korunmak istiyorsanız ihtiyacınız olan uykuyu aldığınızdan emin olmalısınız.

İdeal ayakta duruş pozisyonu nasıldır?

Baş dik, ileri ve geri eğiklik yapmaksızın yanlardan bakıldığında kulaklar tam omuzlar hizasında olmalıdır.

Göğüs dik durmalı bel ve boyundaki çukurluklar normalden fazla veya az olmamalıdır. Karın düz olmalıdır.
Omuzlar dik olmalı, çökmüş gibi olmamalıdır.

Duruşunuzu Kontrol Edin

Gün içerisinde pek çok eylemde bulunuyoruz. Çoğu zaman başka insanlar tarafından uyarıldığımızda duruşumuzdaki bozulmayı fark edebiliyoruz. Ancak çalışırken, araba kullanırken, uyurken veya ayakta beklerken farkında olarak duruşumuzu kontrol etmemiz gerekiyor. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz, bedeninize kalıcı ve uzun süreli hasarlar vermeden, duruma müdahale etmiş olacaksınız.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

https://www.bodydesignpilates.com.tr/makaleler/2 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1367220

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Okuma Alışkanlığı

Kitap okumak senin için ne ifade ediyor? Bazılarımız için yeni denizlere yelken açmak, bazılarımız içinde yeni bir dünya…
Okumaya Devam Et!

Doğru Meslek Seçimi

Yanlış meslek seçimi, daha başlangıçtan bir tıkanıklığa mahkûm olacağınız anlamına gelir.      İlber Ortaylı – Bir Ömür Nasıl…
Okumaya Devam Et!

TAKIM DİNAMİĞİNİN ÖNEMİ

Takım nedir? Takım bir işi birlikte yapan kimselerin oluşturduğu topluluk olarak tanımlayabiliriz. İnsanların oluşturduğu herhangi bir oluşumu takım…