Sabah telefonunuzun korkunç alarmıyla güç bela uyandınız. Yarım bir kahvaltı veya kuru bir simitle ilk öğününüzü geçiştirdiniz. Ruhunuz henüz yataktan kalkmamışken bedeniniz metroya veya kişisel aracınıza doğru ilerlemekte. Kalabalık sokaklar, uzun trafikler ve işe geç kalma korkusu canınızı sıkarken bir yandan patrona ne tür bir açıklama sunacağınızı kafanızda kurmaya başlıyorsunuz. Nihayet iş yerinizin kapısına gelmişken bir türlü kanınızın ısınmadığı iş arkadaşınıza günaydın demek zorunda kalıyorsunuz. Çalışma alanınıza doğru ilerlerken patronunuzun attığı her adımın sesi kulaklarınızda yankılanıyor, beyninize adeta balyoz darbeleriyle saldırıyor. Metroda gözleriyle “bana yer ver” diyen rahatına düşkünleri hışımla def edecek bakışlarınızı yöneltirken işe geç neden geç kaldığınız konusunda oldukça mantıklı bir bahane bulmuştunuz. Peki bunu patrona nasıl sunacaksınız? Bahanelerinizi duyan patronunuzun seviye sonu canavarına dönüşmesi an meselesiyken bu görevi başarıyla tamamlayabilecek misiniz?  Yoksa mahcubiyetinizi gizleyemeyip patron karşısında küçük mü düşeceksiniz? Ne korkunç bir gün!

Görevi tamamladığınız takdirde gününüzün geri kalanı elbette kuş cıvıltıları, pırıl pırıl bir güneş, bol vitaminli bir portakal suyuyla devam etmeyebilir. Meşgul olduğunuz evraklar arasında boğulabilir ya da hayal ettiğiniz küçük ama şirin o kafeyi açamadığınızdan yakınabilirsiniz. Fakat bugün bir yanınız patronunuza karşı sergilediğiniz dik duruşun gururunu yaşayacak. Çünkü birazdan okuyacağınız tüyolar size bölüm sonu canavarını atlayabilmeniz için gerekli istihbaratı sağlamıştır. Zaman daralmadan en güçlü silahımızı takınalım. Yani beden dilimizi.

Beden Dili Ne İşe Yarar?

İletişim sadece sözle, yazıyla veya dumanla sağlanmaz. İletişim ses tonuyla, mimiklerle, duruşla, hareketlerle bir bütündür. Beden dilimiz o anda zihnimizden geçenlerin bedenimize yansımasıdır. Beden dilimiz o anki iletişimin yönünü belirlemede öne çıkan ilk faktör olabilir. Zaten sabah bindiğiniz metroda bakışlarıyla yer vermenizi isteyen rahatına düşkünleri bakışlarınızla kovuşturmamış mıydınız? Herhangi bir sözlü iletişim kurmadan söylemek istediklerinizi birbirinize aktarmamış mıydınız?

Beden dili anlatmak isteyip de anlatamadıklarınızı gün yüzüne çıkarabildiği gibi anlatmak istemediklerinizi de istemsizce ifade etmenize neden olan bir baş belasıdır. Öğrenilmesi ve üzerinde çalışılması gereklidir. Fakat bir kez benimsendiğinde hayatta büyük kolaylıklar sağlayacak, kapılar açacaktır. Kaliteli iletişimin kaynağı olan beden dilinizi etkili kullanarak açık-doğru mesajlar verebilir, konuşmayı dilediğiniz gibi yönlendirebilir, daha özgüvenli tutumlar sergileyebilirsiniz.

Diğer yandan ruh halinin beden dilin şekillendirdiği bilinse de beden dilinin de ruh halini şekillendirdiğini biliyor muydunuz? Şimdi iletişim esnasında kullanmamanız gereken 9 beden dili hareketine değinelim.

Yapmamanız Gereken 9 Beden Dili Hareketi

1- Ellerinizi arkada birleştirmeyin.

Elleri arkada birleştirmek karşı taraf için tehdit unsuru olduğunuzu haber verecek olan uzak durulması gereken ilk harekettir. Saldırgan bir profil çizen bu hareket negatif güç algısı yaratır. Sizin böyle bir niyetiniz olmasa bile alıcının istemsizce gerilmesine neden olabilir, kurulan iletişim karmaşıklaşabilir.

2- Bacaklarınızı veya ayaklarınızı birbirine dolamayın.

Oturur pozisyonda daha çok kullandığımız bu beden dili hareketini kendimizi güvende hissetmediğimizde sergileriz. Sizi oldukça güçsüz gösterecek bu hareket alıcıya saklanıyormuşsunuz hissini verir. Kendisiyle yüzleşmekten çok kaçan ve saklanan bir kimseyi herhalde hiçbirimiz ciddiye almayız. Üstüne rahatça gidebileceğimiz bir unsurdur.

3- Ellerinizi kenetlemeyin.

Stres anında hangimiz rahatlayacağımız anı beklemiyoruz ki? Kişiler bu anlarda rahatlama ihtiyaçlarını gidermek için kendilerine dokunurlar. Genellikle ellerin kenetlenmesi şeklinde karşılık bulan bu dürtü alıcıda zayıf olduğunuza dair ipucunu verecektir. Bu ipucunu ona vermeyin. Elleriniz serbest olsun.

4- Omuzlarınızı düşürmeyin.

Dik omuzlar, kontrollü bir duruş, sakin bir yüz ifadesi ve normal bir ses tonuyla “ben buradayım” demeniz oldukça kolay. Açıkçası “dağ gibi” teriminin vücut bulmuş hali karşımıza gelse söylediklerini dinlemez miydik?

5- Karşı tarafa dokunmayın.

Dokunmayın. Beden kişisel bir alandır ve bu alanın sınırlarının aşılması büyük olumsuzluklar yaratabilir. Bir üstünlük mesajı verdiğinden hatalı ve uyumsuz iletişim örüntüleri meydana gelir. Sizden üstün olduğunu düşünen patronunuza dokunmak bir meydan okumayı beraberinde getirecektir.

6- Ellerinizi belinize koymayın.

Bu beden dili hareketi de öfkeyi ve saldırganlığı simgelemektedir. Söylediğiniz her şeyin iyi görünme ihtimallini ortadan kaldırır.

7- Yüzünüze dokunmayın.

Bir zayıflık ifadesidir. Sakladığınız duyguların olduğu anlamına gelebilir. Suçluluk duyma, utanma gibi duyguların simgesidir. “Kenan Işık” duruşu olarak Google’layabileceğiniz duruşu konuşmanın aksine dinlerken uygulamanız daha etkili sonuç verecektir. Tüm dikkatinizin alıcıda olduğunu iletir.

8- İşaret parmağınızı alıcıya doğrultmayın.

Alıcının konuşmanın odağından uzaklaşmasını sağlarsınız. Yine bir tehdit ifadesidir.

9- Ellerinizi önde bağlamayın.

Beden dilinin en zayıf hareketi olan bu hareket saygı ifadesinin aksine sizi alıcıya muhtaç dahi gösterebilir. Kontrollü ve güvenli görünmek istediğimizden bu hareketi uygulamamalıyız.

Kaynak olarak yararlandığım “Zayıf ve İtici Gösteren 9 Beden Dili Hareketi” adlı videoda şu cümle geçiyor: “İnsanlar zayıf gördüklerini kullanır, güçlü gördükleriyle ortaklık yaparlar”. Zayıf bir profil çizmemek ve iletişimlerde alıcıyla aynı konumda bulunup ortaklığı sağlayabilmek için aktardığım 9 beden dili hareketini uygulamayı bırakmanız önemle duyurulur!

Sağlıcakla kalın.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Liderlik

Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluğu;…
Okumaya Devam Et!

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dünya üzerinde bilinen 4.57 milyar internet kullanıcısı, 3.81 milyar sosyal medya kullanıcısı vardır. Ve bu kullanıcılar internet üzerinde…