“Başarı cüretin çocuğudur.” – Benjamin Dİsraeli

“Başarının sırrını çözen çoğu kişi, motivasyon sözlerinin gücünün farkındadır.” Nesrin Bayraktar

“Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın.” Abraham Lincoln

1-Kendinize Uçuk Hedefler Koymayın

Bir işe başlarken tam motive başlarız ve hep böyle devam edeceğini düşünürüz. O anki hevesimizle kendimize uçuk hedefler koymak gibi bir hataya düşebiliriz. Baştaki hedefle koyulan ulaşılamaz hedefler zamanla sizi başaramıyorum düşüncesine itebilir. Kendinize en başında ulaşılabilir hedefler koyarsanız hem hedefinize ulaşmak motivasyonunuzu arttırır hem de makul hedefler koyduğunuz için hedefinizi geçmekle kalmayıp üstüne çıkabilirsiniz.

2-Planlı Çalışın

Plan kelimesi okununca sıkıcı gelebilir fakat bir kez uygulamaya başlayınca asla bırakamayacaksınız. Çalışmanıza başlamadan önce yapacağınız işe dışarıdan bakmanız ve bölümlere ayırıp planlamanız yapacağınız iş yükünü azaltacaktır.

3-İstikrar alışkanlık kazandırır

Yapacağınız işi günlere ayırdıktan sonra günde beş dakika bile olsa zaman ayırmanız alışkanlık kazanmanızı sağlar. İnsanlar alışkanlıklarından oluşur. Sorumluluklarınızı alışkanlık haline getirmeniz demek başarmaya bir adım daha yaklaşmanız demektir.

4-Yapılacaklar Listesi Tutun

Günlük olarak yapılacaklar listesi yaparsanız biten her iş için motivasyonunuz yenilenecektir. Önceki haftalarda neleri bitirdiğinize, ne kadar ilerlediğinize bakmak için iyi bir fırsat olacaktır.

5-Yapacağınız İşin Size Katacaklarının Listesini Tutun

Yapacağınız işe başlamadan önce işi bitirdiğinizde hissedeceğiniz hazzı düşünün. Bittikten sonra hissedeceğiniz hisleri ve size katacağı şeyleri not etmeniz motivasyonunuz düştüğünde okuyup devam edebilmek için çok güzel bir fırsat olacaktır.

6-Her Şeyin Mükemmel Gitmesini Beklemeyin

Hayatta güzel şeyler olduğu gibi talihsizlikler de yaşanabilir. Sürece başlarken her şeyin dört dörtlük olacağını düşünmeyin. Sorunlar çıksa da bunun olağan bir durum olduğunu kabullenip motivasyonunuzu düşürmek yerine daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

15 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir
Okumaya Devam Et!

Okuma Alışkanlığı

Kitap okumak senin için ne ifade ediyor? Bazılarımız için yeni denizlere yelken açmak, bazılarımız içinde yeni bir dünya…