BAŞARI İÇİN VAZGEÇİLESİ 13 ELEMENT

“Yeryüzündeki son gününüzde, olduğunuz kişi, olabileceğiniz kişiyle tanışacak.”

-Anonim

Başarılı olmak ve kendi hedeflerinize ulaşmış olan size, yani olmak istediğiniz size daha yakın olmak için hayatınıza çok fazla şey eklemenize gerek yoktur,  tam tersine bir şeylerden vazgeçmenize ihtiyaç vardır.

Her birimiz farklı bir başarı tanımına sahip olsak bile, evrensel olan ve onlardan vazgeçerseniz sizi başarılı kılacak belirli şeyler vardır. Hemen bugün bazılarından vazgeçerek değişime başlayabilirsiniz ancak bazıları için daha uzun bir süre geçmesi gerektiğini de unutmamak gerekir.

 1. Sağlıksız Yaşam Tarzından Vazgeçin

“Vücuduna önem ver. Yaşamanız gereken tek yer orası. ” – Jim Rohn

Hayatta bir şey başarmak istiyorsanız, her şey burada başlar. Sağlık olmazsa olmaz. Öncelikle sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir ve aklınızda bulundurmanız gereken iki şey vardır:

 1. Sağlıklı bir beslenme
 2. Aktif bir yaşam ve spor

Belki küçük adımlar olarak görüyorsunuz üstteki başlıkları ancak başladığınız ve hayatınızın düzenini bu şekilde değiştirdiğiniz an kendinize teşekkür edeceksiniz.

 1. Kısa Vadeli Zihniyetten Vazgeçin

“Yalnızca bir kez yaşarsın, ama doğru olanı yaparsan, bir kez yeter.” – Mae West

Başarılı insanlar uzun vadeli hedefler belirler ve bu hedeflerin yalnızca her gün yapmaları gereken kısa vadeli alışkanlıkların sonucu olduğunu bilirler. Kısa süreli ve hayatınızı değiştirecek kadar güçlü olmayan hedefler yerine gerçek anlamda arzulayıp size değişimi ve gelişimi aralayan uzun bir süreci kapsayan hedefler belirleyin. Bu sebeple bu hedeflerin somut bir hedef olmasını unutmamalısınız. Günlük attığınız küçük adımlar sizi adım adım asıl olana ulaştıracaktır.

 1. Küçük Oynamaktan Vazgeçin

“Küçük oynamanız dünyaya hizmet etmiyor. Hepimiz çocuklar gibi parlamak zorundayız. Sadece bazılarımızda değil; herkesin içindedir ve ışığımızın parlamasına izin verirken, bilinçsizce başkalarına da aynısını yapma izni veririz. Korkumuzdan kurtulduğumuzda, varlığımız otomatik olarak başkalarını özgürleştirir. ” – Marianne Williamson

Büyük fırsatları deneme ve değerlendirmeye izin vermezseniz, hayallerinizin gerçekliğe dönüşmesini engeller ve asıl potansiyelinizi asla açığa çıkaramazsınız. Ve ne yazık ki dünya başarabileceklerinizden mahrum kalmış olacaktır.

Bu yüzden fikirlerinizi dile getirin, başarısız olmaktan  ve başarılı olmak için göze almanız gerekenlerden korkmayın.

 1. Bahanelerden Vazgeçin

“Bu, dağıtılan kartlarla ilgili değil, eli nasıl oynadığınızla ilgili.” – Randy Pausch, The Last Lecture

Başarılı insanlar, başlangıç noktaları, zayıflıkları ve geçmiş başarısızlıkları ne olursa olsun hayatlarından sorumlu olduklarını bilirler. Hayatınızda bundan sonra olacaklardan sorumlu olduğunuzu fark etmek hem heyecan verici hem de korkutucu geliyor kulağa belki,  ama daha iyisini elde edecek güce sahip olduğumuz anlamına da geliyor bu aynı zamanda.

Mazeretler kişisel ve profesyonel olarak büyümenizi sınırlar. Bahanelere sığındıkça, günden güne bahaneler yeni bahaneleri doğurur ve büyütür. Hayatınızı kendi ellerinizle, bulduğunuz bahane ve engellere teslim etmiş olursunuz.

Hayatına sahip çık.

 1. Sabit Zihniyetten Vazgeçin

“Gelecek, daha fazla beceri öğrenen ve bunları yaratıcı şekillerde birleştirenlere aittir.” – Robert Greene, Mastery

Sabit bir zihniyete sahip insanlar, zekalarının veya yeteneklerinin sadece sabit özellikler olduğunu ve bunların tek başına başarıya götürdüğünü düşünür – sıkı çalışma olmadan. Ancak yanılıyorlar. Başarılı insanlar bilir ki, gelişime açık bir zihniyete sahip olmak, yeni bilgiler öğrenmek  ve beceriler edinmektir asıl önemli olan. Bu sebeple algılarını değiştirerek hayatlarına fayda sağlamak için günlük olarak çok fazla zaman harcarlar.

Unutma bugün olduğun kişi yarın olmak zorunda olduğun kişi değil. Gelişmekten ve bunlar uğruna değişmekten çekinme.

 1. Mucizevi Başarılara İnanmaktan Vazgeçin

“Her gün, her şekilde, gittikçe daha iyi oluyorum” – Émile Coué

Gecelik başarı bir efsanedir. Başarılı insanlar, her gün küçük ve sürekli iyileştirmeler yapmanın zamanla artacağını ve bunlar sonucunda istenen sonuçlara ulaşacaklarını bilir. Bu nedenle geleceği planlamalı, ancak önünüzdeki güne odaklanmalı ve her gün sadece  % 1 gelişmelisiniz.

 1. Mükemmel Olmayı İstemekten Vazgeçin

Ne kadar denersek deneyelim, hiçbir şey mükemmel olmayacak. Başarısızlık korkusu (hatta başarı korkusu) çoğu zaman harekete geçmemizi engeller. Eğer hep işlerin en doğrusunun olmasını beklersek birçok fırsatı kaybedeceğiz demektir.

 1. Fazla Görev Üstlenmekten Vazgeçin

“Durup havlayan her köpeğe taş atarsan, gideceğin yere asla ulaşamazsın.” ― Winston S. Churchill

Başarılı insanlar bunun farkında olarak  “bir” şeyi seçerler ve sonra yalnızca onun için savaşıp onu yenerler. Bu nedenle tamamen hazır olmak ve tek bir göreve bağlı olmak, vazgeçilmezdir.

 1. Her şeyi Kontrol Etmekten Vazgeçin

“Bazı şeyler bize bağlı ve bazıları bize bağlı değil.” — Epictetus, Stoic philosopher

Kontrol edebilmek ve edememek, bu ikisini ayırt etmek oldukça önemlidir. Kontrol edemediğiniz şeylerden uzaklaşın ve yapabileceğiniz şeylere odaklanın. Kontrolü ele alamadıklarınız için kaybettiğiniz zaman başarıya ulaşmak için harcadığınız zamandan gider. Bu sebeple de sizi hem yıpratır hem de oyalar.

 1. Hedeflerinizi Desteklemeyen Şeylere Evet Demekten Vazgeçin

“Çok az şey başaran, çok az fedakarlık etmek zorunda kalır; çok şey başaracak olan çok şey feda etmelidir; yükseklere ulaşacak olan, büyük fedakarlıkta bulunmalıdır.” — James Allen

Başarılı insanlar, hedeflerine ulaşmak için arkadaşlarından, ailelerinden ve meslektaşlarından gelen belirli görevlere, faaliyetlere ve taleplere HAYIR demek zorunda kalacaklarını bilirler.

Kısa vadede, biraz anlık hazzı feda edebilirsiniz, ancak hedefleriniz meyve verdiğinde, hepsine değecektir.

 1. Sizi Negatif Yönde Etkileyen İnsanlardan Vazgeçin

“En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalaması sizsiniz.” – Jim Rohn

En çok zaman geçirdiğimiz insanlar, kim olduğumuz üzerinde etkiye sahiptir. Kişisel ve profesyonel yaşamlarında bizden daha az ve daha fazla başarılı insanlar var ve en çok içinde bulunduğumuz çevre bizi etkisi altına alıyor. Arkanızda olanlarla zaman geçirirseniz, ortalamanız düşer ve bununla birlikte başarınız da düşmeye başlayacaktır. Fakat sizden daha başarılı insanlarla zaman geçirirseniz algılama ve fark etme gücünüzün artması ile birlikte başarınız da artacaktır.

Bazen hayatımıza giren bir kişinin bulunduğu konum, kurduğu bir cümle ve hayata bakışı bizi motive edecek çoğu etkenden daha fazla etkiler.

Şimdi etrafınıza bir bakın ve herhangi bir değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğine karar verin.

 1. Beğenilme İhtiyacınızdan Vazgeçin

“İnsanları kızdırmaktan kaçınmanın tek yolu, önemli hiçbir şey yapmamaktır.” — Oliver Emberton

Kendinizi bir sergi tezgahı olarak düşünün. Bu tezgahtaki emek verdiğiniz ürünlerden hoşlanan pek çok insan olacak ancak hoşlanmayanlar da olacak. Ve ne yaparsanız yapın, bütün ürünleri herkesin memnun kaldığı bir hale getiremeyeceksiniz çünkü bu imkansız. Ancak olumsuzluklar uğruna üretimlerinizi durdurursanız hem kendi gelişim hikayenizi yaşamaktan hem de kazanacağınız  beğenilerden mahrum kalmış olacaksınız. Göz önünde olmak ve yararı olan işler başarmak bu eleştirileri kaçınılmaz kılar.

Yapabileceğiniz tek şey, gelişmektir ve artan “nefret” sayısının sizin önemli şeyler yaptığınız anlamına geldiğini bilmektir

 1. Sosyal Medya ve Televizyona Bağımlılığınızdan Vazgeçin

“Sorun, zamanın olduğunu düşünmen” – Jack Kornfield

Sosyal medya ve televizyon günümüz toplumunun en yaygın hastalıklarındandır. Bu ikisi asla hayatınızdan veya hedeflerinizden bir kaçış olmamalıdır.

Hedefleriniz bunlardan birine bağlı değilse, onlara olan bağımlılığınızı en aza indirmeli (hatta ortadan kaldırmalısınız) ve bu zamanı hayatınızı zenginleştirebilecek şeylere yönlendirmelisiniz.

Hayatımıza eklememiz gerekenlerin dışında asıl hayatımızda vazgeçmemiz gerekenlerin ne kadar fazla ve etkili olduğunu fark etmek, gelişme ve değişimi hayatımızın ta kendisi haline getirmek, adım adım bizi, hayatımızı ve çevremizi değiştirecektir.

Kaynakça ve İleri Okumalar:

https://medium.com/@zdravko/13-things-you-need-to-give-up-if-you-want-to-be-successful-44b5b9b06a26

Vuslat Sima Solak
Yıldız Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Benzer Gönderiler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklam

İnstagram

Popüler Gönderiler

EKİP LİDERLİĞİ

     Liderlik sözcüğünü halk ağzında düşündüğümüzde aslında ne kadar da havalı bir isim öyle değil mi? ‘’Lider, liderim…’’...

İLETİŞİMDE DOĞRU DÜŞÜNCE KENDİNİ BELLİ EDEN BİR ANAHTARDIR

ÖZET Herkes tarafından bilinmektedir ki; iletişim hayatımızın olmazsa olmaz tamamlayıcılarından biridir. İletişimin genel iki hattından söz etmek gerekirse; ilki...

Doğru Meslek Seçimi

Yanlış meslek seçimi, daha başlangıçtan bir tıkanıklığa mahkûm olacağınız anlamına gelir.      İlber Ortaylı - Bir Ömür Nasıl Yaşanır?